uit luchtfoto's, de kantoren van de Landm. dienst te Gro ningen, Leiden, Goes en Middelburg hebben alle een steen tje bijgedragen. 5. Urgentie werk. Ondanks de assistentie, van alle zijden verleend, heeft het Bureau te Middelburg grote moeite het werk bij te hou den. Wat is n.l. het geval Als een huisvrouw aan de grote schoonmaak begint,kiest zij hiervoor een zodanig tijdstip en doet zij het zo, dat zij haar huisgenoten zo weinig mogelijk overlast veroorzaakt. Bij een normale ruilverkaveling handelt men evenzo. Voor de uitvoering van het plan van wegen en waterlopen kiest men de tijdstippen dusdanig, dat de grondgebruikers er niet te veel overlast van ondervinden. Maar op Walcheren kon men niet kiezen. De gebruikstoestand van het geïnundeerde gedeelte van het eiland was na de droogmaking zeer slecht, hetgeen ver oorzaakt werd door het hoge zoutgehalte van de grond, de gebrekkig werkende waterafvoer en de slechte toestand waarin vele wegen verkeerden. Voor deontzilting is een goede waterafvoer een eerste vereiste, zodat direct na de droogmaking het uitbaggeren van waterlopen en sloten met kracht ter hand genomen moest worden. Voornamelijk werd hierbij de oude toestand hersteld, echter niet in dé laagst gelegen en aan een dijkdoorbraak grenzende gebieden, waar de bodem veelal met slib of met een dikke zandlaag bedekt is. Deze gebieden waren het eerste arbeidsveld voor het rui lverkave lings bureau. Begonnen werd met de Zuidwatéring', een polder ten N.O. van Vlissingen,j_ 2000 ha. groot daar na volgde de bewerking van een gedeelte van 400 ha ge legen achter de dijkdoorbraak ten W. van Vlissingen. Door de Ruilverkavelingsdienst werd in deze gebieden een plan voor wegen en waterlopen uitgezet aan de hand van het ge noemde rapport van de z.g. snelcommissie en aan de uit voering van dit plan werd onmiddellijk begonnen. In de nieuw ontstane blokken werden kavelsloten uitgezet. De perceelsvorm op Walcheren is vooral in de laaggelegen gebieden zeer grillig, zodat het herstellen van de vroege re sloten in slechts enkele gevallen verantwoord was. Deze kavelsloten zijn niet, zoals normaal het geval "is, vooraf bepaald door de eigendoms- of gebruikstoestand, daar* de gegevens hiervoor nog ontbreken,maar worden zodanig

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 22