omstandigheden inzake de Rv. de landaanwinning door droogmaking en ontginning niet meer de aandacht ver dient, te meer daar deze middelen een reële land winst- betekenen, terwijl het bij Rv. toch in hoofdzaak om rela tieve landwinst gaat. Vele anderen vroegen wanneer de pachtwetgevingseom- missie haar taak denkt te hebben beëindigd. Zij meenden, dat in afwachting daarvan met spoed maatregelen dienen' te worden getroffen om de ruil van grond mogelijk te ma ken zonder de omslachtige en kostbare ruilverkavelings procedure toe te moeten passen.» Onderlinge ruil van' de grond, zodanig, dat de afstand van de percelen tot de gebouwen tot een minimum wordt beperkt en een zoveel mogelijk aaneengesloten ligging wordt verkregen, lijkt het minst kostbare en vlugst wer kende middel om tot kostprijsverlaging in de landbouw te komen. Dat daarnaast een wijziging van de Rui lverka-ve lings- wet dringend gewenst is in die zin, dat daarin het begin sel van de dwangpacht wordt opgenomen, is duidelijk. Worden er, zo vroegen deze, maatregelen overwogen om te voorkomen, dat de bij een Rv. verkregen voordelen weer spoedig te niet worden gedaan, door verkoop of verpach ting van delen van bedrijven. Reeds lange tijd wordt in landbouwkringen gesproken over een wetsontwerp, dat de vervreemding van landbouwgronden, zou regelen. Zij begrij pen niet waarom met de indiening van een dergelijk wets ontwerp zo lang wordt getalmd. Tenslotte werd geinformeerd naar de consequehties,die de Regering denkt te trekken uit de aanneming van de Herverkavelingswet Walcheren 1947 en de daarin neerge legde nieuwe beginselen. Hoe groot is de oppervlakte waarover de verbrokkeling van het grondgebruik even grote of nog grotere afmetingen heeft aangenomen als on Walcheren En bij de openbare behandeling op 18 December 1947 van Hoofdstuk XI (Landb., Visserij Voedselvoorz.der Rijks begroting 1948 merkte het Kamerlid Vondeling o.m. op:,.. Ik zei reeds, dat de grond bijzonder schaars is en ik acht het daarom wenselijk, dat de Regering, zoveel zij dat kan, doorgaat met de uitbreiding van de oppervlakte cul tuurgrond, dus doorgaat met de droogmaking en inpolde- ring van gronden en ook met de verbetering en herontgin-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 29