ning van landerijen. Men zij zeer voorzichtig met de onttrekking van waarde volle cultuurgronden aan de oppervlakte, die wij nog be zitten Daarom zal ons doel moeten zijn: bekwame boeren en land arbeiders op bedrijven van voldoende grootte met aaneenge sloten ligging van de kavels, doelmatig naar grootte en vorm, dicht bij de bedrijfsgebouwen en bereikbaar langs ver harde wegen. Ons gehele streven moet daarop gericht zijn. Daarom zullen de eigendoms- en gebruiksrechten van een bepaald stuk grond moeten wijken voor deze dwingende eco nomische noodzaak. Het algemeen belang vordert dit duide lijk. Ik sprak daarover ook reeds bij de behandeling van de Herverkavelingswet Walcheren. Ik wijs er voorts op,dat dit standpunt zeker niet strijdig is met de Katholieke geloofs- en moraalleer. De verschillende beschouwingen, die men kan vinden in het boek van Dr, Gilissen over het eigen domsrecht en de eigendomsplicht, waarbij hij aandacht schenkt zowel aan de Weense richtingen, als aan de encycliek Qpadragesimo Anno laten op dit punt geen twijfel. Wat is nu nodig om dit ver gelegen doel te bereiken? Wij hebben op het ogenblik reeds een samenstel van maatre gelen op het gebied van het grondgebruik. Over enkele ja ren zal de tijd gekomen zijn om alle maatregelen, die ver band houden met het grondgebruik, samen te vatten in een wet op het bodemgebruik. Daarbij zal naar mijn mening o.a. aandacht moeten worden geschonken aan vestigingseisen in de landbouw, waarin ook het behoefte-element een plaats zal moeten vinden. Er zal voorts moeten komen een wijziging - en ik heb het voorge voel, dat de minister in de M.v.A. daarop ook reeds doelt - in de Ruilverkavelingswet, waarbij het accent meer wordt gelegd op ruilverkaveling van het gebruik en niet uitslui tend op de Ruilverk. van de eigendom van de grond. Het is onze mening, dat ook moet worden getracht in de Pachtwet een wijziging ten gunste van de principes van dwangpacht en pacht dwang te krijgen Thans iets over de betere verkaveling. Het ideaal is, dat niet alleen de Ruilverkavelingswet toepassing vindt op wellicht de helft van de Nederlandse bodem, doch dat dit tevens gepaard gaat met een herontginning van de grond. Die procedure duurt bijzonder lang en is bijzonder kostbaar, 29.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 30