welke leiden tot besteding van begrotingsgelden, dan kan, naar onze mening, de'betekenis van deze aanmaning dus geen andere zijn, dan deze, dat men in elk geval heeft te waken tegen vergroting van de historische achterstand". Indien dè inhoud anders moet worden uitgelegd, dan heb ben wij de waarde van een interview met deze Bewindsman niet begrepen. Immers in "Wij van Financiën" van Dec. 1946 trof ons deze uitspraak: zonder te'vervallen in sentimentaliteiten, kan toch wel gezegd worden, dat de omgeving, waarin men werkt invloed ten goede of ten kwade op dat werk kan hebben en de hoofden van dienst dienen ook aan het uiterlijk van 't in- wendige van hun bureau of kantoor de nodige aandacht te be- steden. Deze uitspraak in het semi-officië'le blad is na een jaar toch zeker nog geldig. -o-o-o-o-o-o— AMERIKA'S NI^S^_gKgN?i[A.CHINE 2783924516 x 9382157348 in driehonderdste seconde uitge rekend. Door artikelen in "Radio-Bulletin" gewijd aan Radar- en Radio-nieuwswaren wij reeds ingelicht omtrent'het bestaan van een electronische telmachine met 22 buizen, die op de Lon- dense Radiolympia aan de Engelse koningin-moeder het eerst werd getoond, terwijl ook de "Eniac", de aan Amerikaanse uni versiteiten ontwikkelde wondermachine met 18000 buizen, reeds hier en daar werd besproken. Door een vraaggesprek met Dr. Ir. A. van Wijngaarden is hierover meer hekend geworden. Uit de desbetreffende medede lingen, die we ontlenen aan het Parool van 20-12-'47, blijkt, dat de Electronical Numerical Integrator and Computer in enkele uren uitrekent (b.v. ten behoeve van de meteorologie), wat vóór het bestaan van deze machine jaren arbeid zou eisen. De "Eniac" is nog de enige ter wereld. Zij staat opgesteld in de Ballastic Research Laboratories op de Aberdeen Proving GroundZij werd gebouwd in Philadelphia. De bouwkosten van de hele apparatuur bedroegen een half millioen. Dr. Ir. A. van Wijngaarden, hoofd van de rekenafdeling van het Mathematisch Centrum, is zo juist teruggekeerd van

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 33