Eigenlijke fouten niet. Zij kam natuurlijk stuk gaan,één van die buizen kan stuk gaan. Voor alle zekerheid wordt daarom altijd begonnen met een paar ingewikkelde tafels van vermenigvuldiging, ter contröleV/aar zij dus zeer geschikt voor is, dat is voor het op uiterst snelle en ingewikkelde wijze verwerken van een beperkt aantal ge gevens. In de nieuwe machines kunnen vijfhonderd gege vens per seconde worden ingebracht." Krijgt Nederland er binnenkort ook één Geheimzinnigheid. Het mathematisch Centrum te Amsterdam hoopt er in samenwerking met anderen spoedig één te krijgen.In Ame rika en Engeland heeft ook de zakenwereld - kostprijs berekening! - er grote belangstelling voor in Erankrijk Zweden en India trouwens ook. Er hangt over de ontwikke ling van die machine overigens-een zekere geheimzinnig heid. De Eniac werd gemaakt om de banen van granaten uit te rekenen. Het was teamwerk. Radar, raketten en atoomenergie zouden zich zonder haar niet zó snel heb ben kunnen ontwikkelen, t' Tot zover Ir. van Wijngaarden. Van electrotechnische zijde bericht men intussen, dat in het eerste jaar van het bestaan van de "Eniac" meer dan 600 van de 18000 buizen vernieuwd moesten worden. Open gloeidraden en afgebladderde kathoden kwamen zeer dikwijls voor en bemoeilijkten het werk in niet geringe mate Het grote aantal buizen zou een onoverkomelijk bezwaar blijken, 'waarom men thans reeds proeven neemt met een nieuw ontwerp,waarin"slechts"1000 buizen voorkomen DE GRONDBELASTING IN DE lie KAMER. Bij de algemene beraadslaging op 2 December l947,over het wetsontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk VII B (Dep. van Financién) der Rijksbegroting 1948 vertelde de heer van .der Weijden, dat zijn grootvader in zijn omgeving de bedragen van de grondslag der grondbelasting heeft helpen vaststellen en die gelden nu nog. Hij wees er op, dat deze verouderde grondslagen moeten worden gewijzigd, maar waarschuwt tegen een verzwaring -0-0-0-0-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 35