der lasten op onroerende goederen. De -waterschaps lasten en grondlasten zijn'de laatste jaren verdubbeld Hij dringt aan op afschaffing van deze door de Duitsers verdubbelde grondbelasting. Door de regelingen, welke de- Minister voorstelt, worden de provinciën en gemeenten ge noodzaakt, om de opcenten zo hoog mogelijk op te voeren.- De Minister van Financiën antwoordde dat tal van be lastingen aanmerkelijk zijn verhoogd en dat de verhoging van de grondbelasting geen uitzondering vormt. Intussen vestigde hij er de aandacht op, dat, ondanks de verhoging van deze belasting, de verkoopprijs van de grond toch niet' is gedaald, zodat men nog altijd veel waarde blijkt te hech ten - en' zelfs meer waarde dan voorheen (ih geld uitge drukt - aan het besfehikken over de grond,waarvoor die grondbelasting moet worden betaald. Hier en daar drukt de grondbelasting echter te zwaar en dat pleit er voor om een technische herziening na te stre ven. Voorlopig zullen wij het nog met de grondbelasting zonder die herziening moeten doen. De tijd ontbreekt. Wel acht de Minister het mogelijk, dat bij invoering van een huurbelasting gegevens beschikbaar komen,welke in staat stellen, correcties aan te brengen in de waardering voor de grondbelasting. In het wetsontwerp tot regeling van de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeenten is inderdaad de gedachte opgenomen, dat de bijzondere bijdragen, die de gemeenten zullen krijgen, mede afhankelijk worden gesteld van de mate, waarin door de gemeenten het eigen belastinggebied wordt uitgeput Er ligt dus in de voorgestelde regeling wel een sti mulans óm de opcenten op te voeren. Als de gemeenten dat nalaten, zullen zij het voelen in de bijzondere bijdrage. Overigens lijkt het gewenst, mede met het oog op een gelijke verspreiding van de druk van de grondbelasting,dat niet de eae gemeente op dit gebied sterk afwijkt van het geen in een andere gemeente wordt gedaan. Aan het slot van de besprekingen over dit onderwerp heeft de Minister toegezegd, dat hij niets na zal laten, wat uitvoerbaar is om een herziening van de grondslagen voor te bereiden,zodra de omstandigheden het toelaten. Het Kamerlid de heer Vondeling, die er bij een interpo latie ook op wees, dat het wenselijk is bijzondere aandacht te schenken aan mogelijkheden om door middel van een bo-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 36