BOEKBESPREKING (1) Ir. J.A.J.Grobben. Waarschijnlijkheidsrekening. 198 blz., 15 x 22 cm. Tweede druk 194-7. Door W. van Hoeve te *s Gravenhage uit gegeven in kartonnen band met linnen rug.- Prijs 5,90 Bovengenoemd boek is oorspronkelijk geschreven voor leerlingen van de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer,waaraan de schrijver als leraar is verbonden. Het had ten doel aan toekomstige employe's voor de tropische cultures in Indig enig inzicht te verschaffen in de proef veldtechniek en ook nu nog is dit de hoofdstrekking van het werk. Omdat evenwel de inhoud van het boek zich niet eng tot landbouwkundige kwesties beperkte, vond het boek terecht een ruimere kring van gebruikers, waardoor deze nieuwe druk eerder moest verschijnen dan verwacht werd. Met de groep niet-landbouwkundigen heeft de schrijver nu speciaal rekening gehouden, waardoor het in onze kringen des te meer aandacht verdient. Dat er bewust naar ge streefd is om een schakel te vormen tussen de geleerdheid en de gewone man, (zoals de schrijver het uitdrukt), maakt dit boek voor ons des te belangrijker. Het stelt beschei den eisen aan vooropleiding: de enkele bladzijden waarin met hogere wiskunde geopereerd wordt, kan men gerust over slaan zonder het inzicht in het geheel te verliezen. Dat is trouwens als toegift voor lezers met hogeschool opleiding bedoeld. Dat de schrijver overigens weinig school kennis veronderstelt blijkt wel duidelijk uit de laatste' 30 bladzijden, die een aanhangsel vormen over de eerste be ginselen der analytische meetkunde van het platte vlak en voor de meesten onzer weinig nieuws zal bevatten. Het boek begint door van de grond af de leer der per mutaties, variaties en combinaties op te bouwen. Vervol gens komt de statistiek, de eigenlijke waarschijnlijkheids rekening en de^ foutentheorie ter sprake (kromme van Gauss) Hierbij komen geen vraagstukjes aan de orde als het trekken van verschillend gekleurde ballen uit vazen, maar alles is betrokken op de praktijk .We merken op, dat de terminologie wel eens verschilt van de in de landmeetkunde gebruikelijke aanduidingen. Toch is er ook een uitvoerig voorbeeld be treffende hoekmetingen opgenomen. Hierbij betreuren wij het

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 40