van apparaten weet de redactie raad. De lezing van B.M. van Schooneveld (fototypie) over vergelijking tussen overtikken of stencillen en lichtdruk ken of fotocopiëren, gehouden op onze laatste vergadering in de bibliotheek van de T.H. te Delft, vindt men in dit eerste nummer afgedrukt. Steller bespreekt de bedrijfskosten bij overtikken, c.q. stencillen naast die bij fotografie. Hoe meer afschriften de typiste in de machine neemt,hoe langzamer zij werkt. (De wetenschap, dat een fout op b.v. 9 ex. moet worden verbeterd,werkt remmend). Het collatioruaeren verhoogt de prijs met 50$- Bij fotocopiëring wordt het gereproduceerde (ook het briefhoofd,de agenda, de schriftstijl) in zijn oorspronkelijke verhoudingen weergegeven. Hoe meer afschriften (kopieën) er nodig zijn,hoe voorde liger het procédé, maar reeds bij 1 afschrift (c.q. foto) is de verhouding als 140 60 in het voordeel van de foto grafische kopie. Met een overzicht van de vakliteratuur (deze maal op het speciale gebied van de fotografie) en het Genootschaps- nieuws besluit dit nummer. Belangstellenden kunnen zich ook richten tot onze se cretaris of wel tot de Secr. van het N.G.D.R. dhr. J. Yader, Brederiksplein 32, Amsterdam C, tel. 36529- 3 Lonen en arbeidsvoorwaarden in Nederland. Bij de uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V. te Utrecht verscheen een belangrijke publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, getiteld Regelingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in Nederland op 1 Jan. 1947" Hoewel het mag worden betreurd, dat regelingen voor het overheidspersoneel buiten beschouwing zijn gelaten en dat de terugblik eerst aanvangt op 1 November 1942 (dus slechts een vervolg bedoelt te geven van het overzicht der bindende regelingen van arbeidsvoorwaarden tot die datum) menen wij toch goed te doen met te wijzen op de ont wikkeling van deze materie. Toen na de bevrijding de Gemachtigde voor de arbeid (naar Duits model) had afgedaan, herleefde weer het in stituut der Rijksbemiddelaars. Door het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen was dit instituut met de nodige 41.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 42