bevoegdheden op het gebied van looncontröle en regeling der arbeidsvoorwaarden bekleed. De functionarissen werkten aanvankelijk regionaal. Het nieuwe besluit arbeidsverhou dingen (K.B. 5 Oct. 1945, Stb. F 214) stelde het College van Rijksbemiddelaars in. Dit college verleent vergunningen inzake loonregelingen en keurt collectieve arbeidsovereen komsten goed. Overtredingen van deze worden gestraft. De Stichting van de Arbeid als toporgaan van de werkge vers- en werknemersvakcentralen) geeft eventueel aan het college adviezen van algemene aard. Uit de publicatie van het Statistisch Bureau blijkt wel dat reeds voor een belangrijk aantal bedrijfstakken binden de regelingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden het' bureau van het College van Rijksbemiddelaars verlaten heb ben. Dank zij de activiteit der vakverenigingen begint dat college, zij het dan ook nog onder direct toezicht van de Regering, zijn oude erkende plaats bij de vaststelling der arbeidsvoorwaarden weer in te nemen. Het overzicht is beperkt gebleven tot regelingen,welke voor een gehele bedrijfstak of althans voor een belangrijk' deel daarvan gelden. Voor wat de nijverheids- en verkeers- bedrijven betreft, blijkt wel,dat de bepalingen als regel' niet gelden voor het administratieve personeel en derge lijke groepen Over het algemeen genomen kenden op 1 Jan, 1947 ook belangrijke categorieën als winkel- en ander handels-per soneel, huishoudelijk personeel e.a. nog niet een erkende algemene regeling. Het zou interessant zijn, indien cijfers genoemd konden worden over het aantal personen, dat, in loondienst wer kende, zich kan beroepen op door de overheid vastgestelde of bekrachtigde regelingen, maar recente cijfers over dat- aantal ontbreken nog op te veel plaatsen. Er hebben oncontroleerbare verschuivingen plaats.De ver houdingen liggen thans, mede door de toeneming van het aantal militairen, de uitbreiding van het overheidsappa raat, het bestaan van de "politieke delinquenten" en de velen, die zwarte handel als een beroep uitoefenen, vaak geheel anders dan vroeger. Ruw geschal, en het overheidspersoneel meegerekend, viel in Januari 1947 70van de loontrekkenden onder regelingen en beschikkingen als bovenbedoeld,zonder het overheidspersoneel en huispersoneel 75 a 80 van dat

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 43