gedeelte. Een vergelijking tussen het loon van mannen en vrouwen is niet zonder meer te maken. Over het algemeen zijn de werkzaamheden van vrouwen van andere aard. Slechts in sommige bedrijfstakken is een bepaalde verhouding vastge steld (land- en tuinbouw en vlasbereiding loon van vrou wen 2/3 van dat der mannen, bierbrouwerijen 80%) In het kappersbedrijf en voor apothekersassistenten wordt geen onderscheid gemaakt. De leeftijd voor vol loon varieert sterk. Vooral voor adm. werkzaamheden kennen de regelingen vaak een veel sterker uitgebreide leeftijds-salarisschaal (bankbedrijfvoor man nen: 32 - 42 jaar, voor vrouwen 30 - 33 jaar; levensv. voor mannen: 30 - 40 jvoor vrouwen 27 - 35 jaar). De lonen varieren eveneens' sterk. Tabel 2 bevat voor 100 gemeenten (industrie-centra) de uurlonen in 40 bedrijfstakken. Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht behoren tot de hoogstbetaalden. De meerverdiensten bij stuk- tarief- en accoordwerk schommelen tussen 10 en 30 van de bas is tijdlonen. De normale arbeidsduur in de regelingen voor de nijver heid is overwegend op 48 uur vastgesteld Alleen de steenhouwerijen,stucadoorsbedrijven en aardappelmeelfabrie ken werken korter; chauffeurs, stokers en broodbezorgers langer) Het blijkt, dat de vacant ie-regelingen, vergeleken met de toestand v<5ór"de oorlog, voor tal van werknemers thans gunstiger zijn* (in 1940: 68 van 260.000 c.a. arbeiders een week vacantie, in 194-6 velen met meer dan 12 dagen vacantie 6 "doorbetaalde" feestdagen). Het komt nog al eens voor, dat men voor een vergelij king van de beweging der lonen met die der kosten van levensonderhoud de indexcijfers van lonen bezigt, maar dat is niet vrij van bedenkingen, aangezien zij niet het verloop van de werkelijke verdiensten aangeven, (men moet hiervoor dus tevens "de maandschriften" raadplegen). Volgt thans een overzicht van de hoogste uurlonen bij 48-urige arbeid geoefenden) 43.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 44