stuurd naar de afdeling Agrarreform van het Ministrhrstvo Poljbprivfede in Beograd, om van erger maar niet te spre ken. Want meermalen is het voorgekomen,dat Servische Ka- tastrski tsjinbnitsji (landmeetkundige ambtenaren), die de zuidelijke berglanden introkken voor de merjfenjfe posfestva (eigendomsopmeting) ten behave van de Agrar reform, aan de rumoerige Bulgaarse grens een ellendige dood stierven en nimmer op hun standplaats terugkeerden. Yoego-Slavife' niet volledig gekadastreerd. Evenals Griekenland dat slechts hier en daar een "krentenkadaster" bezit heeft Yoego-Slavië geen vol ledig grondkadaster. Zoals men zich uit de schooljaren zal herinneren, is genoemde Staat bij het Vredesverdrag van Versailles samengesteld uit de landen der Slovenen (het vroegere Krain), Kroatië, Slavonië, Bosnië, Dalmatië, Montenegro en Servië, terwijl een deel van de Banaat (vroe ger Hongaars grondgebied) en van Macedonië eveneens bij het nieuwe koninkrijk Yoego-Slavië werden gevoegd. Nu was daar in 1919 °P kadastraal terrein de situatie al dus, dat aan de ene kant in de landen van de tenietgegane Oostenrijks-Hongaarse monarchie dus in Bosnië, Dalmatië, Krain, Slavonië, Batsjka en Banaat een kadaster be stond, dat op Duitse leest was geschoeid. In de gebieden, gelegen ten Zuiden van deze landen, is men niet in het be zit van een kadastrale administratie. Noch in Noord-Servië, dat zich in 1815 aan de Turkse heerschappij had ontworsteld, noch in Montenegro en Zuid Servië, welke gebieden zich tij dens de Turkse oorlog van 1912 hadden vrijgevochten, is iets te vinden, dat op een grondkadaster lijkt. Het Kadaster immers een product van de Westerse administrerende gedach- tenwereld is uiteraard even onbekend in het door de Turken overheerste deel van de Balkan, dat in 1919 bij Yoego-Slavië werd ingelijfd. In deze oude Turkse koloniën was vrijwel de gehele bodem eigendom van die trits van Turkse edelen (de Pacha's, Vi ziers, Agha's en Bey's van welke de schrijver Panaït Istrati ons zulke interessante dingen weet te verhalen al spelen de vertellingen van Istrati in een ander deel van de Balkan. Aan dit hele gamma van parasieten (die hun inkomsten in het verre Konstantinopel verteerden) droegen de Servische en Macedonische seljaks vóór 1919 nog op middeleeuwse wijze de tienden af.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 4