Elke tiende poerèn (kalkoen), elke tiende schaapslam elke tiende zak maïs werden door de Turkse tiendgaarders letterlijk bijeengegaard. Van deze zware belasting waren de grondbewerkers in één slag bevrijd, toen de Turkse overheersing deels in 1913, deels in- 1919 een einde nam. Wel waren tot 1938 de Pacha's, Viziers, Agha's en Begha's nog in naam. de eigenaren van uitgestrekte landstreken, doch tienden werden niet meer geïnd en een belasting op de grond kon bij gebrek aan een grondadministratie in die ge-vrezen Turkse gebieden niet worden geheven. In 1938 maakte de z.g.n. Agrarreform een einde aan deze toestand. In dit jaar kwam de grond in de vroegere Turkse koloniën in volle eigendom aan de bewerkers. Hieraan waren lange jaren van onderhandelingen met de vertegenwoordigers der vroegere eigenaren voorafgegaan. Immers moesten die laatsten in een of andere vorm wor den schadeloos gesteld. Deze schadeloosstelling kreeg een jaar of tien geleden haar beslag in dier voege,dat de Staat Yoego-Slavië het Turkse grootgrondbezit tegen een matige vergoeding in eigendom overnam en deze voorzover in cultuur -- tegen een betrekkelijk geringe annuiteit in volle eigendom overdroeg aan de families, die de cultuurgrond bewerkten. En de overname door de Staat van het Turkse grootgrondbezit, èn de te regelen betaling van de aflossing (zo men wil: van de grondbe lasting) bracht voor Zuid Yoego-Slavië tevens de nood zaak van een grondadministratie en kadastrering. Alleen al de te verwachten verschillen tussen de opgaven der onteigende Turken en de werkelijke oppervlakte der over genomen grondstukken maakte controle tot een dringende eis. Deze contröle werd gekoppeld aan een bescheiden begin van kadastrering, gelegen in een voorlopige plaat selijke eigendomsopmeting. Hoewel in Yoego-Slavië het "Katastr" ressorteert on der het Ministhrstvo Finantsieja, is bovenbedoeld be gin van Kadastrering van het zuidelijk deel van het Rijk opgedragen aan het Ministhrstvo Poljoprivède (het de partement van Landbouw)Aan de afdeling Agrarreform van dit Ministerie zijn een aantal geodetische ingenieurs verbonden voor de meer-leidinggevende functies,terwijl een groter aantal (soms in een verhouding van 1 op 5 middelbare landmeetkundigen èn onder leiding, èn als

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 5