civiel-geometer de werkzaamheden voor de Agrarreform verrichten. Deze "kadastrerings"-werkzaamheden kunnen ruwweg in twee delen worden gesplitst, n.l. in le de Trikotnè. Me- todh rijksdriehoeksmetingen 2e de Mèrjènjè posèstva (de voorlopige plaatselijke eigendomsopmeting) Trikotnh metodh. De driehoeksmeting van het ongekada- streerde Zuiden van Yoego-SlaviS valt in vier delen uiteen en wel in a. Triangulatsja trieanggoelètsja)prvèga rèda pri maire driehoeksmeting), waarhij de hoekpunten twintig tot dertig kilometer uiteen liggen. b. Triangulatsja Droegèga rèda of secundaire triangula tie, met zijden van tien tot twintig kilometer. c. Triangulatsja tretjèga rèda of hoekmeting van de der de orde. Hierin liggen de snelliuspunten 3 h 10 km. uit elkaar. d. Tenslotte is er dan de Tsetvrtbga rèda, welke te ver gelijken is met onze polygoonmeting en waarbij drie- hoekspunten voorkomen op onderlinge afstanden van minder dan 3000 meter. Langere zijden dan van 30.000 m. komen in dit bergland niet of slechts sporadisch voor. Mèr.jènjè posèstva. De opmeting der eigendommen vindt ge meenlijk per eigenaar plaats en gebeurt meermalen op ver zoek van de betrokkenen. Aan deze opmeting gaat een delimitatie der grenzen en grondstukken vooraf, waaraan beè'digde getuigenverklaringen te pas komen, ten over staan van de geodetisch ingenieur, de kadaster-geometer, of de civiel-geometer afgelegd. Na de opmeting wordt in een schets de ligging der verschillende percelen aange duid, met vermelding van de aangrenzende eigenaren, de lengten der grenslijnen en de grootten der grondstukken, terwijl zo mogelijk ook hun onderling verband wordt vast gesteld met behulp van een locale driehoeksmeting. Van deze schetsen ontvangt de eigendomsverkrijger (vroegere' tiendplichtigeeen uittreksel als eigendomsbewijs, ter wijl een kopie van de schets (onderdeel van een soort groeiende grondadministratiegaat naar het Sresko

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 6