natsèlstvo, het gerechtskantoor in de hoofdplaats van het district waarin de eigendommen gelegen zijn. Eigendomsactengesprek met een deskundige, die enige jaren in de landstreken Zetska en Vardarska heeft gewerkt (vóór 194-0 waren meerdere Tsjechische, Franse en Oostenrijkse landmeetkundige ingenieurs in dienht van de Agrarreform) meen ik te kunnen opmerken, dat in afwachting van kadastrering ook in Servië en Macedo- Iliê' het Streven bestaat; alleen die eigendomsoverdrach ten te doen erkennen, welke zijn verleden voor een open baar persoon, zoals dorpsoudste, notaris, pope of land meter en vastgelegd in een soort van officiële overeen komst. Een dergelijk systeem was in de 14e en 15e eeuw in Amersfoort eveneens in zwang, waar verkoping van vaste goederen of bezwaring met een grondrente ten over staan van een of'meer Schepenen moest geschieden en wor den bekrachtigd). Zulk een overeenkomst is in de binnen landen van Zuid Yoego-Slavië uiteraard nog zeer eenvou dig van vorm en ongeveer als volgt Ivan M. Damjanovitsj, seljak (landbouwer) te Klselitsa, gemeente Strbèmitsa in het district Skoplje verkoopt hiermede aan Alexander S. Jovanovitsj, seljak aldaar, voor de som van 2000 dinar de njlva "Roesjitsa" (rozenakker) vèlika (ter oppervlakte van 2 hectare 5 are, begrensd als volgt: ten Noorden de boerderij van Marko I. Marinkovitsj, ten Oosten het kerkhof van Klselitsa, ten Zuiden de gemeenteweg en ten Westen de njlva tsjhrka (vlek akker) van Oedova (weduwe) Stanka van Branko M. Stan- kovitsj Volgen handtekeningen of handmerken vah partij en, minstens twee gezworen getuigen en de "notaar", pope, of andere openbare instantie, voor wie de overdracht wordt bekrachtigd. De Yoego-Slavische landmeetkundigen(Katastrski tsjinb- nitsi Hiervóór is er reeds met een enkel woord de aandacht' op gevestigd, dat men in Yoego-Slavië twee soorten land meetkundigen vindt, n.l. de Geodetisch Ingenieur voor de leidende functies en het hoger geodetisch werk) en de Geometer (eenmiddelbaar landmeetkundige). De opleiding van de Geodetisch Ingenieur geschiedt in het universiteits-stadje Zeraun spreek uit Zèmoen, met

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 7