7 de klemtoon op de laatste lettergreep), het vroegere Zem- lin hij Beograd (Belgrado), op de Landbouwhogeschool, af deling Bosbouw, onderafdeling Geodesie. Deze opleiding duurt vier semesters. De schoolopleiding van deze ingenieur is vier of vijf jaren lager onderwijs en acht jaren Realgymnasium. Het on derwijs op dit Realgymnasium omvat o.a. niet alleen de beide dode talen, doch ook Frans, Duits, Russisch en de drie Slavische landstalen, terwijl in de laatste leerja ren nog filosofie wordt gedoceerd. Wat dit middelbaar onderwijs betreft, een Nederlander, die op een Hollandse H.B.S, was grootgebracht en later in nauwe aanraking kwam met het onderwijs op de Yoego-Slavi- sche Realgymnasia, gaf me zeer beslist als zijn mening te kennen, dat het onderwijs in deze Balkanrepubliek veel meer dan in Nederland gericht is op een gedegen en zeer ruime algemene ontwikkeling. De schoolopleiding van de middelbaar-landmeetkundige is: vier jaren lager onderwijs, vier jaren gymnasium met z.g.n. klein examen, gevolgd door vier jaren onderwijs op een technische school, te vergelijken met onze M.T.S. maar dan algemener van leerplan. Na afloop van deze schoolleertijd volgt na gebleken geschiktheid een korte opleiding tot- en het examen voor geometer. Yoego-Slavië kent evenals West-Europa het instituut van particulier landmeter, doch in tegenstelling met ons land en met België is de vestiging als civiel-geometer slechts toegestaan, wanneer men, na tien jaren practijk als geometer bij de kadastrale dienst, is geslaagd voor een Staatsexamen. Terwijl dit eerst een tiental jaren' geleden voor de Nederlandse civiel-landmeter is toege staan, kan de Toego-Slavische civiel-geometer reeds sinds lange jaren van het volledi^^S-feSSi^" gebruik maken en' wordt samenwerking met de kadastrale dienst vanzelfspre kend geacht. Besluit Zoals ik aan het begin van dit overzicht reeds opmerkte, is landmeten in de voormalige Turkse gebieden niet zonder gevaar. Evenals honderd jaren geleden onze landgenoten in Limburg met argwaan de Hollandse ambtena ren bekeken, is dat (en dan in veel sterker mate) het ge val met de Macedoniërs.die niet veel van de meterij door

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 8