te drukken voor hun goden. Zo moet Buddha 600.000 millioen zonen gehad hebben; bovendien schonk hij dén van hen een harem met 84.000 vrouwen In het begin van dit artikel werd opgemerkt, dat het be grip tellen ons, bij oppervlakkige beschouwing, volkomen lo gisch voorkomt. Het blijkt echter niet gemakkelijk te zijn een zuivere definitie te geven van de rij der natuurlijke getal len. Willen wij dit toch doen, dan betreden we het gebied der philosophie. Daarom lopen ook vele grote werken over rekenkunde zeer licht over deze definitie heen. Prof. Schuh zegt in de eerste van zijn "Leerboek der Elementaire Theo retische Rekenkunde": "Onder de natuurlijke getallen verstaat men de rij tekens, 1, 2, 3, 4, 3, waarbij op ieder getal een ander getal volgt. In een boek over Rekenkunde gaat het ook niet aan een ingewikkelde definitie te geven van een begrip, dat toch' reeds intuïtief bij de lezer aanwezig is. De Duitse wiskun dige F. Klein zegt dan ook: "Was zunëchtst den Zahlbegriff salbst angeht, so ist seine Wurzel ëusserst schwer aufzu~ deeken. Am glücklichsten fühlt man sich vielleicht noch wenn man sich entschliesst, von diesen allerschwierigsten Dingen ganz die Hand zu lassen." Uitgaande van de natuurlijke getallen,werd het getallen- gebied uitgebreid. Er was behoefte aan andere getallen,die verschillende reken- en meetkundige bewerkingen algemene geldigheid gaven. Zo ontstonden de negatieve getallen en het getal nul teneinde de aftrekking steeds mogelijk te maken. Dit verwekte echter onder de wiskundigen van die dagen nog al wat opschudding I De nieuwe getallen werden aangekeken als vreemde eenden in de bijt. St if el noemde ze zelfs absurde getallen. Evenzo werden de gebroken getallen ingevoerd, teneinde de deling van twee getallen steeds uit te kunnen voeren,met dien verstande, dat deling door 0 geen zin heeft. Bij de Babyloniërs had het breukrekenen zich reeds sterk ontwikkeld. Zij bedienden zich van sexagesimals breuken, waarvan wij nog dagelijks de invloed bemerken bij de verdeling van de cirkelomtrek en die van het uur. Voorts komen in ons getallengebied nog onmeetbare getallen voor Het begrip onmeetbaar was reeds bekend in de tijd van Pythagoras. Men ontdekte de onmeetbare verhouding van de zijde van een vierkant en haar diagonaal. In de grond van de zaak vond men,dat TT"? een onmeetbaar getal is, Omtrent de invoering van onmeetbare getallen bestaan ver- 9-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 11