de eigendoms- en hypotheekrechten. En in die tijden was de eigendom een veel heiliger huisje dan thans het ge val is. Bij de invoering in 1838 van het Burgerlijk Wet boek werd het Kadaster ingeschakeld bij de overdracht van onroerende goederen en de vestiging van hypotheken. Deskundigen menen,dat de doeltreffendheid en de gede genheid van de kadastrale administratie meegewerkt heeft tot de hoge vlucht van het hypotheekwezen: op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal hiet-geroyeerde hypo theken ongeveer 7530.000 waarbij een totaal-bedrag van 6.050.000.000 gulden was betrokken. De inschakeling sinds 1838 van het Kadaster bij de overdracht van onroerende goederen maakt de bijhouding van de grondadministratie tot een betrekkelijk eenvou dig systeem. Elke acte van verkoop vermeldt immers het kadastrale perceel en komt ter kennis van het Kadaster. Bovendien zorgt een sluitend systeem van ambtelijke maatregelen ervoor, dat de landmeetkundige dienst be-' richt ontvangt van elke sloping verbouwing en nieuw bouw,waar deze ook is geschied, of het nu ergens in de eenzaamheid van de Drentse hei, dan wel in de drukste straat van de grote stad is. Alle die veranderingen van en in de grondeigendommoa zijn niet alleen in de kaarten en registers tot op de dag bijgewerkt,,doch al de verschillende "tussentoestanden" zijn in het kadastrale archief bewaard gebleven. Het Kadaster geeft dus niet slechts een beschrijving van de grondeigendom op een bepaald ogenblik, het bevat óók de volledige gesehiedé- nis sinds 1838 van die eigendom voor ieder stuk grond, waar dan ook in Nederland gelegen. Aanknopingspunt voor Sociografen. Deze volledige geschiedenis is vanaf onze dagen tot omstreeks 1845 dus voor wat de laatste honderd jaren betreft) op tamelijk eenvoudige wijze terug te zoeken. En hier nu ligt een prachtig aanknopingspunt voor de Sociograaf. Want in het midden der vorige eeuw verkeer de ons land nog in de prilste jeugd van zijn moderne ontwikkeling, de' meeste steden lagen toen nog besko ten in hun laat-middeleeuwse omwallingen en het me rendeel der dorpen droomden nog in de stilte van hun afgeslotenheid,Anders dan met de grofbesnaarde oude 'topografische kaarten (topografisch opgewerkte zeer

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 16