j.l; zonder beraadslaging en, na goedkeuring der onderde len, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door deze goed keuring is êêh van de belangrijke monumenten van Utrecht behouden. De werven (=de kaden langs de grachten,die enige meters lager liggen dan de rijweg en die toegang geven tot' de kelders van de winkels en woonhuizen) vormen een karak teristiek element in het stadsbeeld.Zij zijn in deze omvang in ons land uniek. Ten aanzien van vele werven bestaat on zekerheid omtrent de vraag, wie eigenaar is.Bij de invoering van het Kadaster Zijn eert groot aantal ten name van de ge meente Utrecht gesteld, maar beslissend is dit natuurlijk niet. In sommige gevallen kan de gemeente zich beroepen op' een titel, terwijl in andere in rechte een beroep op acquisi- tieve verjaring zou kunnen worden gedaan. Er zijn anderzijds werven, welke onbetwistbaar eigendom van particulieren zijn. Bij de bespreking van de consequenties dezer onteigening is medegedeeld, dat de gemeente Utrecht prijs stelt op een duurzame bestemming van deze lager gelegen werven voor doeleinden van handel en bedrijfzoals deze reeds sedert eeuwen heeft bestaan Zij worden dus na de onteigening onder redelijke voorwaarden weer te hunner beschikking gesteld. De werven komen nu in onderhoud bij de gemeenteTerzake van het gebruik zal een betaling van particulieren worden be dongen, welke zoveel mogelijk zal worden beperkt tot een er- kenningsrecht. Er zullen erfdienstbaarheden worden geves tigd ten nutte van de belendende percelen en ten laste van de te onteigenen werven, krachtens welke de eigenaar van het lijdend erf moet dulden het tijdelijk opslaan van goede ren voorzover dit geschiedt ten putte van het heersend erf of van het daarin of daarop uitgeoefende bedrijf. Deze erfdienstbaarheden zullen in beginsel niet opzegbaar zijn. De onteigening omvat ook de opstallen.Deze gebouwtjes zul len worden verwijderd. ONTEIGENING- PT HET GEBIED VAN DE PREUTSE ESSEN. Bij de He Kamer is een wetsontwerp ingediend,dat onteige ning ten algemenen nutte vordert ten namen van het Rijk van terreinen in de gemeente Tries (de z.g. Zeijer Strubben). De te onteigenen percelen omlijsten vrijwel geheel de Noord-es van Zeijen. Als voorbeeld van de oorspronkelijke bosomlijsting van de Drentse essen hebben deze terreinen grote cultuur- 26. —O—O—O—O—O—O—

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 28