5. Een punt van de omtrek van het perceel zoeken (het be ginpunt) waar de afwikkeling nihil' is, daar een klein verschil in begin- en eindpunt dan van weinig invloed is. Hiervoor kan men b.v. het snijpunt met de zwaarte- cirkel nemen. Het rolletje bevindt zich dan vlak bij het draaipunt van de werkschijf. 6. Meetrol laten zakken; omlcoploupe op stift op dë om trek plaatsen iets vóór het beginpunt om eventuele do de gang op te heffen, en daarna naar het beginpunt verschuiven. 7. Stand noteren van pool- en werk3chijf, door de plaats van de hierop voorkomende of aan te brengen) tekens op het papier aan te geven. Telwerk aflezen. 8. Vervolgens rechtsom (nooit links!) langs de omtrek gaan tot het beginpunt. Aflezen, en eventueel even te rugschuiven en opnieuw op het beginpunt instellen.Weer aflezen en nogmaals de perceelsomtrek langs tot het be ginpunt. Weer aflezen. De eerste serie is nu klaar.Deze bestaat dus uit óón of twee aflezingsverschillen. 9. De tweede serie beginnen in diametrale stand van de beide schijven en het meetrolletje, dus a) poolschijf - 200 gr. draaien, b) meetrolletje in dusdanige stand brengen (door enige bewegingen met de omlooparm te ma ken) dat, indien de eerste aflezing b.v. 2624-3 was (waarvan dus de cijfers 24 op de meetrol zijn afgelezen) de beginstand van de tweede serie is 26743 en c) na de meetrol omhooggeschroefd te hebben, de draaischijf in de diametrale stand brengen. Dit alles geschiedt om even tuele excentriciteitsfouten te elimineren. 10, De verdek handelwijze is als bij de eerste serie. Na be ëindiging van de tweede serie de meetrol opdraaien. 11, Het gemiddelde van de aflezingsverschillen bepalen en dit vermenigvuldigen met de factor, die behoort bij de gebruikte arminstelling en schaal. (We hebben natuurlijk altijd een even aantal verschillen 12, Krimping van het plan bepalen; is deze in de X-richting pen in de Y-richting q dan moet de gevonden opper vlakte met (p q)% worden vermeerderd om de grootte van het perceel te vinden. OPMERKINGEN: a. Door relatieve planimetrering (vergelijking met'een be kend oppervlak,b.v. een ruit of de proefcirkel,met wil lekeurige arminstelling) ontgaat men de invloed van de

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 8