op de arbeidsvreugde. Positieve gedachten en zelfvertrouwen spelen daarbij een voorname rol. Het zou te ver voeren over dit onderdeel verder uit te wijden, het is echter een bekend verschijnsel, dat men door oefening zijn geestkracht kan op voeren en daardoor het lichaam kan leren beheersen. slrG: Wij kennen het verschijnsel van de ingebeelde ziekten. Omge keerd kunnen we door positieve gedachten komen tot verrich tingen, waartoe wij zonder oefening en wilskracht nooit in staat zouden zijn» De prestaties van fakirs b.v. berusten alleen op de macht van de geest over het lichaam. De Amerikaanse professor Gates heeft aangetoond, dat een mens onder de invloed van vrolijke gedachten tot grotere spierinspanning, tot grotere geestelijke inspanning en tot een wijder strekkende activiteit in staat is, dan onder de invloed van neerdrukkende gedachten. Ook voor de Overheid is het dus van het allergrootste belang,dat er een prettige geest heerst op de bureaux. Dat de na-oorlogse personeelsverenigingen het hunne hiertoe bijdragen is zeker waar. Hun activiteit is verblijdend. Wij allen hebben echter een per soonlijk aandeel te nemen in het streven naar deze benijdens waardige toestand, omdat mede door onze houding, de verhou ding tot collega's én superieuren wordt bepaald. En daardoor de goede geest en de arbeidsvreugde GABFrinking OPGAVEN MET EENJL^MEEmJHDIGE H'ELAG. Oplossing van opgave IX. Deze keer hebben we een beperkt aantal oplossingen ontvangen. Is deze opgave niet in de smaak gevallen? Of zijn de lezers- teruggeschrokken voor het drukfoutenduiveltje, dat ons par ten heeft gespeeld In de tekening bij opgave IX stond n.l. Vp 83 aangegeven op het verlengde van de scheiding bc. Verschillende oplossers hebben aangenomen, dat Vp 85 op de meetlijn moet liggen.zoals inderdaad de bedoeling was. Het vraagstuk is echter met de foutieve ligging van Vp 83 ook op te lossen, al is de oplossing dan wel iets bewerkelij ker. Van beide gevallen zullen we in het kort een oplossing be spreken. 7- —O—O—0—0—

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 8