Grafisch-optische zaken zijn echter in hun afwerking derma te moeilijk, dat bij de vervaardiging en kritische beschou wing van het kaartbeeld zonder tekenkudig-visuele gaven en scholing geen behoorlijk resultaat verkregen wordt. Wij zijn vóór het wetenschappelijk-methodisch bepalen van al le handelingen,als een onmisbare hulpjdit leidt echter slechte in samenwerking met grafische ervaring en bekwaam heden op het gebied van tekenen tot resultaat. Het blijkt, dat op de voorgrond tredende tekenaars, zoals- b.v, Rudolf Leuz'inger, uitmuntend 'kartografisch werk kon den leveren, terwijl grafisch onbegaafde geleerden, zoals Peuker en Eckert, met hun kartografisch werk (htm atlassen) verongelukt zijn en tengevolge daarvan ook met hun theoreti sche beschouwingen niet zo precies het contact met de leven de practische kaartgrafiek konden vinden» Volmaakt grafisch aanvoelen zal ook steeds het veto Uit spreken, dhhr waar onscherpe en bekrompen theorieën tot ge compliceerde oplossingen vervallen. Verkeerd zou het even eens zijn, het kaarttekenen slechts op te vatten als een kunstzinnig grafische bezigheid. In de samenvoeging van we tenschappelijke en kunstzinnige geschiktheid is het succes gelegen, maar ook de grootste moeilijkheid. In de afdelingen voor opmetingen en kaarten van de Zwit sers Nationale Tentoonstelling was de zaal van het kaart tekenen gekenschetst door enige gevleugelde woorden, die wij tot slot ook hier willen aanhalen: Wetenschap en techniek vormen ideale grondslagen voor de' kaart. De kunst der vervaardiging schenkt ons pas het le vende beeld van onze vaderlandse bodem. Ed.Imhof Lit.: 1. Zöppitz-Bludau Leitfaden der Kartenentwurfslehre.Zwei Teile. Leipzig 1912. 2. M. Eckert. Die Kartenwissenschaft.Zwei BSnde. Berlin UI$ Iieipzig 1912 uud 1925. 3. "W. Geisler. Das Bildni3 der Erde. Halle a/S. 1925- 4. A.lgerer. Technische Anweisung für die Topografische Landesaufnahme von WürttembergStuttgart 1922, 5. A. Hettner. Die Geographieihre Geschichteihr Wesen und ihre Methoden. Ferdinand Hirt in Breslau 1927 6. Ed. Imhof. Das Siedlungsbild in der Karte. Mitteilun- gen der Geographisch-Ethnographischen Gesellschaft. Zitrich h/36/37.Komraissionsverlag' Beer Cie.Zürich 1957*

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 10