DE LEER van het KAARTTEKENEN In het boek "Vermessung Grundbuch und KartePestschrift zur Schweizerischen Landesausstellung in Zurich 1939» pu bliceert Prof. Ed. Imhof te Erlenbach, Zürich,verschil lende opmerkingen over bovengenoemd onderwerp. Wij geven deze hieronder vertaald weer als vervolg op soortgelijke mededelingen over "Mechanische reproductie" in dit orgaan van December 1947 blz. 8. Ongetwijfeld zal de lezing van deze gedachten bijdragen tot meer inzicht. Bedriegen de tekenen niet, dan zal er spoedig een tijdperk aanbreken in de geschiedenis van het kadaster in Neder land, waarin het vervaardigen, bijhouden en reproduceren van kaarten en plans eindelijk zal worden uitgevoerd vol gens werkwijzen, welke ook ingesteld zijn op de mogelijkhe den der hedendaagse reproductietechniek. Wij weten, dat de kaart niet alleen intrinsiek goed moet zijn. Het oog wil ook wat. Daaraan hapert vaak nog veel. De kaart zij zó, dat men het respect, hetwelk men overi gens voor het kadaster heeft, ook uit kartografisch oog punt moet kunnen toekennen aan onze kaarten en plans. Begrijpt men Prof. Imhof goed, dan zal de strekking van zijn artikel de studie der kartografie stellig animeren. losB Het is de taak van de kartograafeen stuk van de aard oppervlakte, zijn vorm, bedekking, aanduiding der geogra fische objecten enz., als verkleinde, geometrisch nauw keurige en zo natuurgetrouw mogelijke afbeelding van die bodem op het papiervlak weer te geven.Dit leidt tot een aantal interessante problemen. Voor een deel zijn deze van gelijke of overeenkomstige aard als die, welke bij t maken van andere afbeeldingen voorkomen. In velerlei opzicht wijken zij evenwel sterk daarvan af, omdat wij van' de kaart eigenschappen verlangen, die een andere afbeel ding in de regel niet bezit. Dergelijke afwijkende eigen schappen en de daaruit voortkomende moeilijkheden zijn: le. De landmeetkundige samenhang van het geheel en van alle onderdelen. 2e. De voorstelling van grote ruimten welke in de na tuur niet dadelijk te overzien zijn. SS =3= ==c======

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 3