Vaak misschien zijn zij hiertoe ook niet in staat, omdat hun het vereiste overzicht ontbreekt, tengevolge van eenzijdige specialisatie mede doordat het karakter van hun boroep zo veel overeenkomst vertoont met een handwerk. Daardoor lag in het buitenland, meer nog dan in Zwitserland, de leer van het kaarttekenen en de leiding van omvangrijk kartografisch werk meestal in handen van geografen of geode ten. Deze beschikken zeer vaak nóch over kartografisehe on dervinding, nbch over voldoende vaardigheid in het tekenen. De gevolgen ziet men zowel in de vakliteratuur als bij de praktijk der kaar ten vervaardiging. Er gaapt een brede' kloof tussen de kartografisehe leerboe ken (bv. Zöppritz - Bludau Lit. no. 1 en Geistler Lit no.3) en de praktijk der kaartenvervaardiging. Alle boeken van die aard zijn niets anders dan elementaire samenvattingen van geodetische literatuur over kaartprojectie en landmeet-tech- niek. Dit echter is geen kartografie. De eigenlijke hoofd stukken over de kennis van kaarttekenen, zijn in dergelijke boeken altijd uiterst kort, bepalen zich tot algemene opmer kingen ot herhalen enige verouderde geometrische tekenvoor- sehriften in andere woorden. De praktisch werkzaam zijnde kartograaf kan daar geen nut uit trekken. Ecbert in zijn gigantische "Kartenwissenschaft" (Lit. no. 2) en Hettner in zijn voortreffelijk boek Die Geographie, ihre Geschichte, ihr Wesen und ihre Methoden geven enige gedachten over de kaart; deze werken zijn echter geen leesboeken en willen dat ook niet zijn. Evenmin gaat dit op voor de "handleidingen" bij het gebruik der kaart en voor de geografische kaartcommentaren, waarvan er enige zeer goe de zijn. De literatuur over de kaartvervaardiging,over het tekenen van kaarten, kaartgrafiek enz. bestaat uit ambtelijke voorschrif ten (zoals b.v. Lit. no. 4) en uit opstellen in vaktijdschrif ten. Zij is zeer gebrekkig en moet met moeite bij elkaar gebracht worden. De bespreking over kartografisehe vraagstukken in de literatuur is'jong en wordt ten zeerste bemoeilijkt, ómdat zon der dagelijks, zeef kostbare tekeningen als bijlagen, gekleurde kaartmonsters etc., noch veel verklaard, noch veel bewezen kan worden. Een algemeen modern leerboek over de tekenkundig-grafische kaartvervaardiging, de eigenlijke kartografie, bestaat dus tot heden niet.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 5