Geen mensenleven is lang genoeg om slechts bij benadering, door studie op 't gebied van tekenen en reproduotietech niek, representatief vergelijkingsmateriaal te verzamelen I Elke mogelijkheid is reeds hier of daar geprobeerd. Wij le ren In dezelfde mate van goede en van mislukte voorbeelden. Aldus ontstaat uit de ervaring voor ons het materiaal om. goede en slechte oplossingen te onderscheiden.Vóór alles bevrijden we ons aldus van starre tekenvoorschriften en verhogen wij de zekerheid van ons oordeel over het uiterlijk der voltooide,gedrukte kaart.Dat is belangrijk. Het komt er niet alleen op aan, hoe het enkelvoudige detail getekend is,maar veeleer hoe het door de gebruiker in de voltooide kaart wordt waargenomen. De wetten van het zien en de wijze waarop de grafische elementen een gunstige wisselwerking kunnen uitoefenen op elkander, worden aldus waarachtige bestanddelen van onze leer van het kaarttekenen. Sedert het splitsen van de kaartinhoud in verschillende drukplaten» dus sedert het vervaardigen van meerkleurige kaarten diende men hierop bijzonder te letten .Het is eèn groot gebrek der tot heden geldende leer van het kaartte kenen, dat zij dit over het hoofd zag. De voorbeelden zijn zeer talrijk, waar b.v. schaduwkanten of hoogte kleurtonen de hoogtelijnen, de arcering of de rotsaanduiding onlees baar maken, of waar omgekeerd ondoelmatige tekening de licht- en schaduwzijden of de kleuren doet verdwijnen ,of waar de terreinbedekking de terreinvorm of omgekeerd de' terreinvorm de bedekking maskeert. Dit is zelfs op ambte lijke kaarten vaak het geval.Zeer veel werk is vaak door ondoelmatige regeling en slechte combinatie nutteloos vol bracht. Een kaartleer, die kritisch is zal tenslotte oo£fniet bij een dergelijke vergelijkende methode blijven stilstaan maar door experimenten, op *t gebied van tekenen en re produceren, trachten te bepalen of de bestaande werkwij-' zen in het tekenen in alle gevallen éen maximum aan uit drukkingsvermogen, aan duidelijkheid eenvoud en karakte risering leveren, of dat verdere verbeteringen mogelijk zijn. Om de stof van een leer van het kaarttekenen te karak teriseren moeten wij ons hier ertoe bepalen, haar inhoud zeer kort samen te vatten: 1. Bespreking der topografische, statistische en geogra fische grondslagen in de eerste plaats van de om te vormen basiskaarten.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 7