Kennis van die reproduotiesystemen, welke voor de ver vaardiging van kaarten geschikt zijn. Dit is belangrijk" met het oog op de reeds genoemde nauwe wederkerige be trekkingen tussen de origineel getekende kaart en de vervaardiging van de drukplaten. De mogelijkheden der reproductietechniek hebben steeds de grootste invloed gehad op de eigenschappen, welke door het tekenwerk in de kaart gelegd worden. Zo was b.v. het algemeen ge bruikelijke voorstellingsmiddel der laatste honderd jaar voor berglandschappen:de arcering, in eerste aanleg niet een gevolg van overleg op *t gebied van tekenen of geometrie, doch veeleer een onmiddellijk gevolg van koper- en steengravure. De hoofdstof is het eigenlijke kaarttekenen. Dit omvat: a) De voorstelling van het berglandschap in al haar vormen betrekkelijk de verschillende schalen en ver schillende gebieden Zij dient enkelvoudige elemen ten kritisch te behandelen, t.w. hoogte lijnen, arce ringen rotstekening schaduwkanten, kleuren,zowel afzonderlijk als in al hun onderlinge combinaties. De tekening heeft in de regel een dubbele functie. Enerzijds moet uit de kaart de geometrische vorm van een stuk aardoppervlak waarneembaar zijn, anderzijds moet het relief van het landschap zo aanschouwelijk' mogelijk worden voorgesteld.Boven de nuchtere teken voorschriften uit moeten wij geraken tot een behan deling der optisch-psychologische problemen, b.v. hoe het vlakke papier op zeer bijzondere wijze onef fen te doen schijnen. b) De situatietekening bestaat uit het net van wateren, de afbeelding der bebouwing,het verkeerslijnennet',de overige tekens op de kaart,'de aanduiding der bo- dembedekking (woud, beemden, weide, akker, steppe toendra, zandwoestijn enz.). Het is hier niet afge lopen met het simpele aanbrengen der signaturen. Als een zo op de voorgrond tredende kaartkenner als Alfred Hettner (Lit.no5. blz. 351) zegt: "Over de situatié is, van algemeen methodisch standpunt uit gezien, niet veel te zeggen" dan bewijst deze uiting slechts de achterstand der tot nu toe gelden de methodiek van het kaarttekenen. Ik heb bij het voorbeeld van het tekenen der bebouwing getracht een deel van de stof over het kaarttekenen in be-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 8