Het "plan1' materiaal der metingen voor het grondboek. De beide voornaamste soorten plans der metingen voor het grondboek in Zwitserland zijn: A. de Grondboekplans en B. de Qverzi chtsplans De andere soorten, welke ontstaan uit de resultaten der Grondboekmeting, zoals b.v. de plans op 1/1000 van het gebied der Zwitserse Bondsspoorwegen, plankopieën van de Kantonnale wegen, plans der veranderingen en meer ande re, stammen direct af van een der beide genoemde planty pen en dienen voor bijzonder werk; uiteenzettingen kun nen hierover in een algemene beschrijving gemist worden. Verder willen we de bij de Grondboekplans behorende maat- schetsen niet als zelfstandig planwerk opvatten. A. Het Grondboekplan. De vraag naar het wezen der grondboekplans is van dezelf de betekenis als de vraag naar het doel der grondboekme ting zelf, want het eerste en directe doel der grondboek meting is het grondboekplan. Dit volgt ook uit de geschie denis van het ontstaan der grondboekmeting en ®t is nuttig dat v/ij ons steeds herinneren, dat de schepper van het Zwitserse burgerlijk wetboek Prof. Dr. Eugen Huber, spre kende over de geometrische opmetingen, altijd gewaagde van een "onmisbaar element om een beschrijving van de per celen te kunnen leveren". Hij zag in de geometrische op meting en in het grondboekplan het grafische beeld der percelen, het best denkbare middel om plaats, omvang, vorm en oppervlak van de percelen vast te leggen. Is dan werkelijk het waarneembaar maken en de vastlegging der grenzen van percelen zó belangrijk, dat zij het offer, hetwelk het volk voor de grondboekmeting brengt, waard zijn? Het antwoord ligt reeds in de eenvoudige vaststelling, dat het perceel, als deel der aardoppervlakte, pas door zijn kunstmatige afscheiding Voorwerp, n voor het zakelijk rechts-verkeer bruikbaar "iets" worv j zoals dit aan ande re zaken, bv. een tafel, zonder speciale afscheiding of met tekening toegelichte beschrijving, van nature eigen is.Men zal aanvoeren, de afscheiding der percelen geschiedt op de bodem zelf door grenstekens, (Sterkstenen, grenskruizen, bouten, loop van beken, muren e.d.) men kan het plan daarom missen. Hierop kan men antwoorden, dat de afpaling der gren zen van een perceel op het terrein, op de duur niet betrouw baar is. Overstromingen, beweging van de aardbodem, ver- keersmiddellen, de bewerking van de bodem, meer of minder 9.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 10