opzettelijke grensverstoringen kunnen, gelijk cLe onder vinding leert, al te gemakkelijk grensverschuivingen ten gevolge hebben. Deze onvolkomenheid van de op het terrein aanwezige grenstekens wordt mede door het grondboekplan op onberispelijke wijze ondervangen: bij de opmetingen der grenzen, nodig voor het vervaardi gen van het grondboekplan, is de ligging der grenzen door middel van getallen vastgelegd en op de kaart voorgesteld en wel zó, dat op elk tijdstip de plaats der grens, met behulp van de meetgetallen en het plan, op het terrein onaanvechtbaar kan worden gereconstru eerd, waardoor de rechtsgeldige ligging van een ver schoven of verdwenen grenspunt nauwkeurig kan worden vastgesteld.Met juiste waardering voor de meerdere ze kerheid welke de opmeting verleent aan het plan, heeft de wetgever bepaald, dat, bij tegenspraak tussen de verzekering en het grondboekplan, de juistheid van het grondboekplan te vermoeden is. (Art.663 Z.G.B. Deze bijzondere geschiktheid van de perceelsgewijze op meting der grondboekplans, een stuk grond als voorwerp van zakelijk recht tot individueel object te maken, leidde er toe, dat het burgerlijk wetboek het samen stellen van het grondboek 1) als regel afhankelijk stelt van de opmeting. Hieruit volgt ook, dat de plans een wezenlijk bestanddeel vormen van het grondboek, (Z.G.B. Art.942, 950 en Schl-T.Art.40, Abs.l) want; alvorens men de rechten op percelen zal gaan admini streren (Grondboek), zal men, logisch geredeneerd, het rechts object bepalen, dus het bestaan en de omvang der percelen door de genoemde middelen (verzekering, opmeting, plan) vastleggen. De grenzen der percelen zijn dus het op de voorgrond tredende element der grondboekplans. Andere elemen ten waaruit het plan is samengesteld, zoals gebouwen, wegen, cultuurgrenzen, kunstwerken, zijn aanduidingen van zuiver beschrijvende aard; zij individualiseren het perceel niet, maar kennen het slechts bepaalde ei genschappen toe.(Hier past een herinnering aan de mo gelijkheid, dat in ons Nederlands Kadaster deze soort lijnen (cultuurgrenzen) eigendomsgrens kunnen worden.B. De_erkenning van dit onderscheid tussen de grensaandui- 1) Jenny, Dr.F. :Het Grondboek, zi jn juridische en bedrijfs kundige betekenis blz. 9-107Vermessung Grundbuch und Kart© 10.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 11