dingen en de overige inhoud der grondboekplans draagt bij tot het inzicht, dat slechts de grensaanduidingen van het grondboekplan betrokken zijn in het publiek vertrouwen op het grondboek, de overige beschrijvende boekingen daar entegen niet 1) Het zou echter verkeerd zijn daaruit te willen afleiden,dat het weergeven van de beschrijvende onderdelen in het grond boekplan van geen waarde is; in het rechtsverkeer zijn de opgaven van de oppervlakten der percelen, de ligging van gebouwen, de eigenschappen der percelen met betrekicing tot wegen, wateren, cultuurgrenzen, verder de plaatselijke be namingen, zeer welkome inlichtingen, ook wanneer deze niet deelnemen aan de werking van het grondboek» Men bedenke slechts welke betekenis die qualitatieve en quantitatieve eigenschappen van de percelen o.a. bezitten voor de cre- dietverlening en de zekerheid van hypotheek. De afbeelding van gebouwen, wegen, cultuurgrenzen, wateren, kunstwerken, maakt de grondboekplans niet alleen voor grondboekinrichting bruikbaar, maar ook voor andere doeleinden. In de verdere landmeetkundige ontwikkeling van de grondboekmeting en in de inhoud der grondboekplans treft men een groot aantal volledig makende aanduidingen aan, welke niet noodzakelijk waren voor de inhoud der grondboekplans als bestanddeel van het grondboek, maar die - zonder het bedrijf van het grond boek te sterk te belasten - met het oog op ruime toepassing van de grondboekmeting bij andere diensten, bedrijfsleven, techniek en wetenschap, grote voordelen bezitten. Daarmede is rekening gehouden met de opdracht welke in 1909 door het eedgenootschappenjk Justitie-en Politiedepartement werd verstrekt aan een commissie van deskundige, om na te gaan in hoeverre "de opmeting des Lands ook voor andere doeleinden bruikbaar zou zijn". ïn feite worden heden op plaatsen, alwaar de grondboekopmeting functionneert, ko pieën van grondboekplans voor de meest verschillende doel1* einden gebezigd, b.v. in de bouwvakkeh voor bouw- en wa terpasplans, als grondslag voor het projecteren van straten, spoorwegen, kanalen, waterleidingen, beek- en rivierveirhö* tering, hoogspanningsleidingen, bebouwingsplannen, afpa lingsplannen enz.in de landbouw en böschbedrijven, als lf Jenny, Dr.P*.Het publiek vertrouwen in feet grondboek ingericht volgens het Zwitserse burgerlijk wetboek: Ab- handlungen zum Schweizerischen Recht, neue Polge, 17e Heft, S. 207-214. Bern 1926.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 12