grondslag -voor het projecteren, van ontwateringsplannen en voor plannen in de boschbedrijven; in de financiële huishouding als grondslag voor de vaststelling der grondbelasting (finantiënkataster)in de Statistiek voor de aanleg van vlak-statistiek. 1) Het beschikbaar zijn der grondboekplans bespaart in der gelijke gevallen het vervaardigen van plans; met recht spreekt men daarom van een groot nut dat de, in dienst van het zakenrecht gestelde, grondboekplans bieden aan de volksbedrijven, techniek, wetenschap en officiële diensten. Verdere toepassingsmogelijkheden van de grondboekop- metingen vloeien voort uit het beschikbaar zijn van de overzichtsplans De grondboekclans worden vervaardigd op de schalen 1/250, 1/500, 1/100Ó, 1/2000, 1/2500, 1/4000, 1/5000 of 1/10000 naar de graad der parcellering van de eigendommen en de dichtheid van de bebouwing. Als grondslag voor de kaarte- ring dient het coördinatennet der Lands-opmating, de in coördinaten bepaalde vaste punten triangulatie-en po- lygoonpuntenen de aan die vaste punten verbonden öe- tailopnemingen. Er is daarom geen sprake van zg.eilanden- plans, zoals b.v. voor het aanleggen en administreren van het grondboek voldoende zou zijn, maar van aan plan werk dat verankerd ligt in de LandstriangulatieDeze speciale omstandigheid is voor het gebruik der grond boekplans in de techniek en de wetenschap belangrijk. Voor de originele plans worden aluminiumbladen gebezigd, welke aan beide zijden bekleed zijn met het beste teken papier, om aldus papierkrimping te ontgaan en om over een materiaal te beschikken, dat het best geschikt is voor veeljarige bijhouding en voor nauwkeurige lcaarte ring. Door wettige bondsvoorschriften, met bijbehoren de tekenvoorbeelden en met medewerking van een goed georganiseerde toezicht- en verificatiedienst der kan tons, is onder de hoofdleiding van de Bond (Eidg.Justi tie en Politiedepartement, Vermessungsdirektor) er voor gezorgd, dat in de bijna J>00 gemeentelijke en particu liere grondboekgeomaterbureaux van ons land, de plans 1) Eidg. Instruktion für die Vérmarkung und die Par ze 1- larvermessung vom 10 Juni 1919,insbesondere art.28-42; Weisungen betreffend die Originalgrundbuehplëne auf Alu- miniumtafeln vom 15Januar. 1929 und Erlauterurigen dazu. 12.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 13