in qualitatief en formeel opzicht uniform vervaardigd wordenDe gemiddelde kaarteerfout is van de grootte orde 0.2 min. Een zo uitgebreid gebruik van de grondboekplans als mo gelijk is. noopt tot vermenigvuldiging. In het bijzonder worden plankopieën vervaardigd voor de grondboekbureaux en de gemeente-secretarieën. Van elk grondboekplan wordt daartoe tenminste één planfilm gereed gehouden. Daarvan kunnen naargelang zich de behoefte voordoet, verdere ko pieën voor het meest verschillende gebruik vervaardigd worden. Over de techniek der vermenigvuldiging is elders roods gesproken. 1) De grondboekplans zouden echter slechts op 't ogenblik van hun voltooiing de volle waarde hebben, wanneer zij niet bijgehouden werden. In dit opzicht lopen de eisen, welke de grondboekleiding stelt, weor parallel met de be hoeften van de overige gebruikers van het plan. Zouden de veranderingen in de bodemverdeling niet bijgehouden wor den, dan waren de grensaanduidingen van het plan onbe trouwbaar het grondboekplan zou niet in de hiervoren ge schetste zin een bestanddeel van het grondboek blijven. Ook de techniek en het bedrijfsleven kunnen in veel ge vallen geen gebruik maken van niet bijgehouden plans. In de organisatie der grondboekmeting is daarom het nauwkeu rig houden der grondboekplans geregeld; voor elk opme- tingswerlc is ten behoeve van de bijhouding een verantwoor delijk bureau of een verantwoordelijk bijhoudingsgeometer aangewezen. De originele plans en de bij grondboekkantoren en gemeente-secretarieën berustende kopieën, evenals de filmbladen zijn aan de bijhouding onderworpen; van de laat- sten kunnen daarvoor op elk tijdstip bijgehouden heliogra- fieën of plandruk-kopieën ten behoeve van de techniek en het bedrijfsleven verkregen worden. Van ongeveer ruim de helft der op te meten gebieden zijn thans de grondboekplans voltooid. De uitgestrekte rots- en gletschergebieden en de grote meren zijn van de grondboek- opmeting uitgezonderd. De nog niet opgemeten streken be treffen hoofdzakelijk berggebieden en de streken met ster ke bodemversnippering, alwaar in samenhang met de grond- boekopmeting de ruilverkaveling toe te passen is. Harry, 33.Grafische vermenigvuldiging der plans van de grondboekopmeting pag. 189 e.v. 13.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 14