B. Hat Overzichtsplan. Van oudsher (vergelijk b.v, Art. 34 der opmetingsinstruc- tie van het geometerconcordaat van 1868} werd bij de vol tooiing van een opgemeten gemeente een plan op kleinere schaal van de gehele gemeente vervaardigd, waarin de omvang der afzonderlijke kadasterplans werd aangegeven. Bit plan geeft een overzicht over het gehele gebied der gemeente en over de kadasterplanbladen. Hiermede is zijn naam verklaard. Om een beter overzicht te verkrijgen, stelde men in de regel de vorm van de bodem voor door middel van hoogtelijnen. Grote nauwkeurigheid t.a.v. de topografie werd niet in de eerste plaats vereist, zodat het resultaat eerder de naam:topografische schets, dan: topografisch plan verdiende. Met de invoering van de grondboekmeting werd de weg tot een hogere ontwikkeling van het overzichtsplan geopend. De bondsrechterlijlce voorschriften omtrent de grondboekmeting bevatten de grondstelling: de Bond heeft het recht, de opmetingen aan te wenden voor zijn belangen en de kantons zijn ver plicht, de eedgenootschappelijke Landstopografie koste loos periodieke mededelingen over veranderingen aan kaartobjeoten te verstrekken om aldus het officiële kaartwerk nauwkeurig bij te kunnen houden. Het overzichtsplan is de geschikte vorm om aan de Lands- topografie de resultaten der grondboekmeting mede te delen. Reeds de eerste instructie voor grondboekmeting van I9IO schreef de vervaardiging van het overzichts plan voor. Na enige jaren praktijk, volgens deze rege ling, won de mening veld, dat het overzichtsplan der perceelsgewijze opmeting in zodanige vorm diende te worden vervaardigd, dat het als volledig geschikt voor de vervaardiging van de officiële Landkaart zou kunnen dienen en dat het tegelijkertijd zou kunnen voldoen aan de eisen, welke de wetenschap en de bedrijven aan een topografisoh plan stellen. 1) De doorvoering van de grondboekmeting biedt immers voor een dergelijke opvatting de gunstigste mogelijkheden. De grondboekplans bezitten reeds zo veel elementen, welke in een topografisch plan gebruikt kunnen worden (gehele situatie, hoogte, der polygoonpunten)dat de 1) E. Leupin: Het minuut-overzichtsplan. Schweizerische Zeitschrift für Vermessungswesen und Kulturtechnik 1919, 7 en volgende. 14.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 15