opneming van een nauwkeurige topografie nog slechts wei nig méér moeite kost. Verder kan da bij de detailopneming verworven terreinkennis door de grondboekgeometer ook voor een rationele topografische opname uitgebuit worden. Later werden de technische voorschriften over de grond boekmetingen vollediger gemaakt door een Handleiding voor de vervaardiging van overzichtsplans (de eerste van 27 De cember 1919, de tegenwoordig geldende van 24 December 1927) en door daarbij behorende officiële tekenvoorbeelden. Deze voorschriften, samengaand met een krachtige leiding van de - met werk voor overzichtsplans belaste - grondboekgeometers, uitgeoefend door de bevoegde personen voor toezicht en ve rificatie, brachten het moderne overzichtsplan, hetwelk als volledige grondslag dienstig is voor officieel kaart werk en dat voldoet als topografisch plan aan de behoeften der wetenschap en techniek. Dit topografisch plan is daar mede hoger gestegen dan een eenvoudig overzichtsplan; het is gegroeid tot een basiskaart waarop de tegenwoordige en toekomstige kartografische werkzaamheden gebouwd kunnen worden, 1) Als bestanddeel van de perceelsgewijze opmeting wordt het originele overzichtsplan in de regel gemeentegewijs ver vaardigd. De administratieve leiding van dit werk berust, evenals bij de perceelsgewijze opmeting, bij de kantons, (kantonsgeometerhet technisch toezicht en de contróle berusten daarentegen bij de eedgenootschappelijke Lands- topografie, welke specialisten in de topografie ter be schikking stelt als verificateurs. De schaal waarop de kaartering plaats heeft is voor waardevolle gebieden 1/5000 voor het overige terrein 1/10000 n.l. voor berggebieden. Bij uitzondering wordt voor de bebouwde delen van grotere steden ook de schaal 1/2500 toegepast (bv.Zürich, Lausanne, Genf) ja zelfs 1/1000 (bv. Basel); dergelijke, ten laste van de belanghebbende gemeenten komende, grotere kosten zijn in de regel een gevolg van eisen welke bouwdiensten stellen (stadsontwikkelings- of uitbreidingsbureaux, service d'urbanismeDe vorm van de bodem wordt door hoogtelijnen van 10 meter (bodemhelling boven 5$) of 5 meter hoogte af stand (voor vlak en terrasvormig terrein) samengesteld. 1) Hoe ver blijft onze verzamelkaart in dit opzicht achter bij d® Zwitserse opvatting over de verzamelkaart! (vertaler) 15-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 16