Voor grotere schalen is de hoogteafstand der hoogtelijnen belangrijk kleiner. Voorwerp voor kaartering is, naast de vorm van de bodem al hetgeen de grondboekplans inhou den. In verschillend opzicht is daardoor de inhoud van het plan rijker dan voor topografische kaarten 1/25000 en 1/50000 nodig is. In ander opzicht (bv. karakteristieke voorstelling der be groeiing) ondergaat de situatietekening bij de opname der topografie een uitbreiding t.o.v. de inhoud der grondboek plans. In de klassering der wegen en in de keuze van som mige af te beelden voorwerpen zijn militaire opvattingen van doorslaand gewicht, hetgeen zonder meer begrijpelijk is, als men bedenkt dat de plans gebruikt worden voor de officiële kaart. Bij de opnemingen in Middelland en Jura past men "Mess- tischtachymetrie" toe, in de berggebieden lucht-, stereo- fotogramme trie De grondslag der plan-opnemingen vormen de in coördinaten en hoogten bekende triangulatie-en po- lygoonpunten der grondboekmeting. De situatietekening, (gebouwen, verkeerswegen, wateren en vegetatiegrenzen en de hoogtegrenzen) wordt met behulp van de pantograaf van de grondboekplans overgenomen, waarmede niet alleen de hoge nauwkeurigheidsgraad van de kaartering der grond boekplans ten volle wordt benut voor het overzichtsplan, maar waardoo^^ên beduidende vereenvoudiging in de werk wijze voor de planopneming wordt bereikt welke de kosten zo laag mogelijk houdt. Bij de luchtfotogrammetrische kaartering wordt op methodische gronden weliswaar vaak de omgekeerde weg gevolgd; de gehele inhoud van het plan ontstaat door op een speciale manier de paarsgewijs bij elkaar behorende luchtfoto's om te vormen; de voor het grondboekplan van belang zijnde planuittreksels (situatie tekening) worden van het overzichtsplan fotografisch in het grondboekplan overgebracht. Deze gang van zaken is natuurlijk slechts voor berggebieden, alwaar aan het grondboekplan minder hoge nauwkeurigheidseisen gesteld worden, en voor het geval dat grondboekplan en over zichtsplan op dezelfde schaal worden vervaardigd, toe passelijk. In alle gevallen toont het overzichtsplan een foutloze situatietekening waarvan de nauwkeurigheid gelegen is binnen de tekeningsnauwkeurigheid (middelba re fout in ligging van de grootte-orde 0,2 mm.) Ook t.a.v. de hoogtevoorstelling zijn de nauwkeurigheids- 16.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 17