eisentamelijk hoog (bv .middelbare hoogtefout der be haalde punten 1 m), zó hoog dat bij luchtfotogramme- trische'uitvoering bij instandhouding van een economische vlieghoogte, slechts met gebruik van de allerbeste "stereo- auswerte" machines (is hier bedoeld: stereoplaaigrafen? B. en slechts bij de meest zorgvuldige en intense toepassing der methode aan dergelijke eisen wordt voldaan. De plaatselijke benamingen worden niet op de originele plans ingeschreven, maar op speciaal calqueerlinnen. In het plan vermelde plaats of buurtnamen zouden anders vaak ove-e rige inhoudsdelen van het plan bedekken en nieuwe aanvul lingen moeilijker maken; in elk geval zouden zij ongewenst zijn bij diverse toepassingen van het originele overzichts plan in de kartografie en in de techniek. De naamcalques worden door naamtabellen en voorgeschreven formulier aangevuld. Deze bevatten opgaven over de ver schillende voorkomende schrijfwijzen der namen en over hun topografische, taalkundige of geschiedkundige betekenis; zij zijn aldus niet alleen het onmisbare bronnenmateriaal voor de bewerking der kaartnomenclatuur maar ook een toets steen voor de plaatsnamen-studie. Overigens heeft de Bond het onderzoek en de schrijfwijze der plaatselijke benamin gen voor grondboek- en overzichtsplans door een besluit van de Bondsraad 1) geregéld, waardoor het onderzoek der namen wordt georganiseerd, de vaststelling van de schrijf wijze der plaatselijke benamingen wordt voorbehouden tot de competentie der kantons. De kantons is voorgeschreven te zorgen voor de benoeming van beslissing brengende nomen- clatuurcommissiesDe Bond wijst hier aan de kantons slechts de weg en de opvatting heerst, dat de schrijfwijze der plaatselijke namen zodanig is samengegroeid met de bodem toestand en de bevolking ter plaatse en met de lokale stu die in dit opzicht, dat deze cultuurvraag beter door de kantons, dan door de Bond is op te lossen. Na de ontvangst en de goedkeuring van een grondboekopmetings- werk wordt het originele overzichtsplan overgedragen aan de eedgenootschappenjke Landstopografie, alwaar het in 't ar chief wordt opgenomen, bijgehouden en verder gebruikt voor vervaardiging en bijhouding der landskaanten. Yoor de bijhouding van het overzichtsplan wordt op doel- 1) B.R.B. Over het onderzoek en de schrijfwijze der plaatse lijke benamingen bij grondboekonaetingen van de 22.Debr.1938. 17-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 18