plan zijn de kopieën in wezen gelijk aan het originele overzichtsplan. De kantons of gemeenten kunnen desgewenst ook de aan het originele plan ontbrekende eigendomsgren- zen in de reproducties aanbrengen. "Van deze mogelijkheid wordt tegenwoordig algemeen gebruik gemaakt, want de on dervinding leert, dat het overzichtsplan voor brede krin gen, tengevolge van de toevoeging, der met zeer dunne lij nen getekende eigendomsgrenzen aan waarde wint. De over- zichtsplankopieën worden tegenwoordig in de bouwtechniek, in de land- en boschbouw, in de natuurwetenschappen, het Verkeerswezen, de particuliere lcartografie, de school en in ambtelijke leringen in die mate gebruikt, dat het gemis van dit werktuig in de ordening van onze vaderlandse le vensruimte ondenkbaar zou zijn. Voor meer dan 2/5, dus bijna de helft van de op te meten oppervlakte van ons land is het origineel overzichtsplan in uitvoering of reeds voltooid. De overzichtsplan-kopieën van 1/5 der op te meten oppervlakte zijn klaar. -o-o-o- De sedert bijna 30 jaar ontstane plans der Zwitserse grönd- boekopmeting hebben niet slechts hun onmisbaarheid voor de aanleg en functionnering van het grondboek aangetoond, maar hebben ook hun groot nut voor de verschillende takken van het bedrijfsleven en de techniek bewezen. Met het voortschrij den van het bekend worden dezer planwerken bij het publiek is een voortdurend groeiend gebruik der grondboek-en over- zichtsplans te constateren. De behoefte aan plans zal gro ter worden, want de ontwikkeling van een land brengt een met de tijd groeiende bedrijvigheid op de ter beschikking staande bodem met zich mede. En wie de bodem exploiteert heeft plans nodig! Vooruitziend in de toekomst en terug blikkend in het verleden vormt zich bij de aan de grond- boe kme ting werkzame vaklieden de overtuiging, dat zij ons land dienen met een onmisbaar werk. TT.. H.Harry. Bovenstaand artikel uit "Vermessung, Grundbuch und Karte" vertaald door coll.Jos Bongaerts, is, evenals dat, opgeno-l men in het Augustus-orgaan, van zeer veel nut voor kadas- terambtenaren. Be diverse problemen worden helder en origi neel belicht. Ook omdat het zeer goed mogelijk wordt geacht, dat ons Nederlandse Kadaster zich op de duur meer in: de richting van het Zwitserse gaat ontwikkelen, achten.wij kennisname van Harry's gedachten van veel belang. H. be- 19.. -Ti"-;

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 20