bereikte resultaten op het gebied van de ruilverkaveling niet in gevaar gebracht worden, terwijl bovendien kan worden tegengegaan dat de versnippering voortgang vindt. Uit de M.v.T. 1) blijkt, dat verschillende landen in Europa (o.a. Oostenrijk, Hongarije, Duitsland, Zwitserland,Zweden, Finland en Frankrijk) ons op dit gebied reeds zijn voor ge weest. In ons land waren ook reeds vóór 194-0 wettelijke maatrege len op dit terrein bepleit en deze Wet is dan ook een weder invoering van een soortgelijke regeling als tijdens de be zetting hier te lande gegolden heeft. Ook vroeger zijn er wel regels geweest inzake verkoop van grond. Dr. Noordewier 2) schrijft hierover het volgende: "Aan het bosch zelf had ieder marknoot slechts een denkbeel-" "dig aandeel, maar zijn huis, hof en akker werden in ruime-" "ren zin ook tot de mark gerekend". Wilde hij deze verkopen of afstaan, dan mocht hij dit alleen doen in de markt, alle marknoten hadden daarbij de vurganck, 't regt van naastinge-sinninghe of naastinge- en wering van vreemden. Na de marknoten had markerigter voorkoop voor vreemden. Hier en daar had de Heer allereerst het recht van naasting. In Drenthe gold vroeger de regel: in naarcoop: sibbe 3) gaet voir swette 4), swette gaet voor buer, binnenbuer voir bui- tenbuer En in Groningerland wat de swette weder betreft: sulcks dat noorder het eerste, de ooster het andere, de suyder het der de en de wester het laeste recht heeft, want ze hielden dat noorden, de noerdersyden der kercken, de noerderswetten voor de hoogesten" "En in de 17e eeuw", zo schrijft Hermans 5), "moest in sommi ge delen van ons land iemand, die zijn grond wilde verkopen, daarvan eerst 3 achtereenvolgende Zondagen in het openbaar kennis geven. Zijn naaste verwanten hadden dan hun "naerhede en aanboort"; Zij in de eerste plaats mochten het goed kopen. Zomkonden tenminste grotere stukken in de handen van een familie blij- 1) M.v,T.=Memorie van Toelichting. 2) Dr.Noorderwier=Nederduitse Regtsoudheden. 3) sibbe=gezamenlijke verwanten. 4) swetteaangrenzende eigenaar. 5 Ho.e Nederland groeide 23.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 24