ven. Van deze en dergelijke bepalingen was echter in de 19e eeuwe niets meer over. Behalve enige bepalingen in de wetgeving op de boedelscheiding, waardoor versnippe ring werd tegengegaan bij het overlijden van de grond eigenaar in een bepaling in de "registratiewet, die de verschuldigde rechten bij ruiling van landerijen tot op een kwart verminderde". Thans gaat dan de Grondkamer zo'n belangrijke rol spe len, dat de samenstelling van deze Kamer, die ingesteld is voor pachtzaken, van groot belang is. Hierover schreef, kort na de samenstelling van dit ar tikel o.m» de Heer W. v.d. Sluis, die in "het Vrije Volk" van 8 dezer opmerkt: Wanneer straks het wetsontwerp inzake enkele "Rechtshandelingen m.b.t, landbouwgronden het Staats blad zal hebben bereikt, zal de betekenis van de "Grondkamer nog veel groter worden..Van haar zal «het voor een groot gedeelte afhangen of de landbouw politiek zal slagen..Enz." Immers alle belanghebbenden,van "groot" tot "klein", moeten hun belangen bij haar veilig weten. Want ingevolge art. 4 der wet, moet zij er bij de be oordeling van overeenkomsten op letten, dat de belan gen van de landbouw niet worden geschaad. Deze schade zal o.m. aanwezig geacht kunnen worden (art. 4, 2) indien niet zoveel mogelijk: le.een doelmatige verkaveling van het land gehandhaafd of bevorderd wordt, in het bijzonder doordat de gronden, in gebruik bij een landbouwbedrijf, zo veel mogelijk: a, aaneengesloten liggen; b, bij een niet aaneengesloten complex verdeeld zijn over kavels van doelmatige vorm en omvang; c, bedrijfstechnisch gunstig gelegen zijn ten op zichte van de opstallen bij het bedrijf in ge bruik. 2e.een doelmatige verdeling van land over de landbouw- bedrijven gehandhaafd of bevorderd wordt in het bijzonder door: a. uitbreiding van de oppervlakte van de kleine be drijven tot tenminste een zodanige omvang, dat zij het gezin van de ondernemer een volledigo be staansmogelijkheid kunnen verschaffen; 24.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 25