b. bescherming van kleine bedrijven, waarvan de oppervlakte reedl^en omvang is, als bedoeld in het bepaalde onder a, tegen verkleining door verdeling of afsplitsing. c. bescherming van grote en middelgrote bedrijven tegen verkleining door verdeling of afsplitsing tot een geringere omvang dan die, welke voor de streek, waarin het betreffende bedrijf is gele gen, als gemiddelde kan worden aangenomen voor de bedrijven van deze categorie, behoudens de moge li jklxeid van een meer intensieve cultuur vorm. 1) d. beperking van het grondgebruik als bron van ne veninkomsten 2) en van zelfvoorziening binnen redelijke mate, teneinde de landbouwbedrijven uit te breiden. e. beperking van de mogelijkheid grote bedrijven sa men te voegen. Indien de Grondkamer op grond van strijd met het bepaalde in de vorige leden van dit artikel de goedkeuring weigert, doet zij op verzoek van de meest gerede partij een voor stel, nadat haar beslissing onaantastbaar is geworden. En, zo voegt de M.v.T. er nog aan toe: zij zal ook onder omstandigheden die hier niet genoemd zijn schade aan het landbouwbelang aanwezig kunnen achten. Uit overwegingen zowel van bedrijfseconomische aard als van billijkheid bepaalt art. 14 dat de pachter recht van voorrang heeft bij verkoop. Dit recht van voorrang is beperkt met het oog op de belan gen van bloed- em aanverwanten in de rechte linie of in de zijlinie tot in de 2e graad 3), indien deze de eigendom wensen te verwerven. De Grondkamer kan, onverminderd! het bepaalde in art, 4, op verzoek van de verkoper afwijken indien (art,18) de verkoop aan de pachter een onredelijke aantasting van de belangen van de eigenaar zou betekenen en indien blijkt dat de bedrijfsvoering van de pachter 1) cöb verkleining wel mogelijk maakt. 2) ruim 100.000 ha cultuurgrond is in gebruik bij personen die hun hoofdberoep niet in de landbouw vinden. 3) dus: Grootouders,Ouders,kinderen,kleinkinderen, broers en zusters,schoonouders,grootouders van vrouwszijde,zwa gers en schoonzusters). 25.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 26