korn". Bij de verdeling van een boerderij, moet dus een hoofd perceel van een zodanige grootte bij de gebouwen blijven, dat het nieuwe bedrijf als het ware weer een economisch geheel vormt en kan dienen om een gezin een bestaan te verschaffen" En het ontbreken van de regeling betreffende het erfreoht, waarschijnlijk ook in verband met de herziening van het B.W. èn de bepaling dat de belangen van de bloed en aanverwanten gaan boven die van de pachters beperken de werkingsfeer van deze wet. De Ministers motiveren art. 4 punt door te wijzen op het grote gebrek aan grond. Vol gens Dr.Teuplcen 1) bedraagt de bevolkingsaanwas in ons land 100.000 zielen per jaar. De N.0.Polder biedt over 15 jaar plaats aan 50.000 mensen. Dus de bevolkingsaanwas van 6 maandenl Dat het onder omstandigheden tegen gaan van samenvoeging van grote bedrijven wel niet veel zal bijdra gen tot oplossing van het probleem van gebrek aan grond ligt voor de hand! En als men in de M.v.T. de mededeling leest n.a.v. art. 4 (2): Staat een bedrijf van 35 ha twee ha af aan een klein bedrijf, dan zal hieruit voor het eerste bedrijf als regel nauwelijks enig nadeel voortvloeien, dan zou men wensen dat ook de ruilverkavelingswet meer gelegenheid biedt tot sa nering van het kleinbedrijf. Van kadastraal belang is wel art,9, dat bepaalt dat over schrijving in de Openbare registers wordt geweigerd, ten zij wordt overgelegd: a) een verklaring van de Grondkamer of van de Centrale Grondkamer, houdende goedkeuring of toestemming ingevol ge deze wet; b) enz. Door deze bepaling wordt ook nu weer met de lijdelijkheid van de Hypotheekbewaarder gebroken. Sn nu ook de eigenaar verplicht gesteld wordt, bij de ver koop van verpacht land naam en adres van de pachter op te geven, zou het dan niet wenselijk zijn de kadastrale boek houding in te richten ook voor de boekhouding op de pacht? Deze wet beperkt alweer een stukje van onze vrijheid, het geen hoe langer hoe meer nodig blijkt te zijn. 1) zelfmoord der mensheid. 27. V

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 28