"Foutenvereffening volgens de methode van de kleinste kwadraten'*' door Civiel-landmeter F.Harkink, Landmeter van het kadaster',' Rotterdam,;1 Tn de volgende •aTle/y'ering'hopen-wij een korte bespreking van dit werk op te A".. NOMENC ^TUUR_DER_FOTOGMMETRIE door J.M.H. Heines, Ingenieur-Verificateur van het Ka daster te s-Gravenhage (uitgegeven door de Nederland se vereniging voor Fotogrammetrie met medewerking van N.V. De Bataafsche Petroleum-Maatschappij Prijs f.J.75, verkrijgbaar na storting op postrekening 368873 t.n.v. penningmeester N.V.v.F. te Breda. Deze uitgebreide lijst van vaktermen met hun betekenis en (waar mogelijk) met een verwijzing naar het: "Mehrsprachige V/örterbuch für Photogrammetrie", dat reeds in 1934 verscheen is wel een duidelijk bewijs van de groei van deze wetenschap. Het wekt enige verbazing, dat eerst nu een nomenclatuur met goede definities verscheen. Al is dan de luchtfoto- gramme trie nog in zijn groei jaren (bij het Kadaster werd nog slechts enkele malen van deze methode gebruik gemaakt) zij bestaat toch reeds een 80 jaren. De subcommissie, "Geodejsie en Fotogramme trie'*' der Cen trale Taalcommissie voor de Techniek had reeds in de vakliteratuur de woorden nagegaan, welke moeten wor den afgekeurd en er andere voor aanbevolen. Van haar arbeid heeft de schrijver een dankbaar ge bruik gemaakt. Wij juichen het toe, dat men zich ook in deze techni sche kringen verzet tegen het te menigvuldig gebruik van onnederlandse vaktermen en alleen reeds daarom ho pen wij op een grote afname van deze met veel liefde bewerkte Nomenclatuur. Wij wisten reeds door zijn ar beid voor de IIF, dat de Heer Heines het zich niet gemakkelijk maakt. Bij het weergeven van de betekenis der vaktermen kon meermalen niet worden volstaan met een korte definitie. Er moesten vaak bijzonderheden worden vermeld, om het begrip dat in de vakterm ligt opgesloten, duidelijk te oiïischri jven Het terrein van het handboek is zo weinig mogelijk be- 32. —O—O—O—OO—

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 33