DE MAKKEN VAR DRENTHE. Inleiding. Tijdens de landbouwweek te Wageningen heeft de Heer Dr. J. Naarding in een lezing zeer interessante gegevens ont huld over het oud-Drents-boeren-leven in de spiegel der Marke. De Markerechten omvatten meer dan 300 jaar boeren leven (1492-1800). Wij hebben de samensteller bereid gevonden, deze gegevens voor ons orgaan te bewerken. Dat de landmeters, die de grenzen uitzetten, in verschillende sagen voorkomen als gloeiende vuurmannen, die over de wijde Drentse hei rol len, is begrijpelijk voor iedere kadastrale Ambtenaar. Dat zij in de sagen voortleven, pleit overigens voor het alleszins belangrijke aandeel, dat zij hadden in de mach tige organisatie met de vele fouten. Een vergelijking met de huidige ontwikkeling van de ordening in het boerenbe drijf is voor de aandachtige lezer zeker lonend. Hier volgt het artikel. Red. Zover onze kennis reikt is het ouddrentse boerenleven, althans dat in de zanddorpen, gebonden geweest aan marlce- instellingen. Velen nemen dan ook aan, dat ze dateren uit oeroude, zelfs praehistorische tijden. In de laatste tijd gaan er stemmen op, die deze opvatting bestrijden en de ons bekende organisatie terugvoeren tot de 12e en 13de eeuw. Voor deze laatste mening voeren ze zeer overtuigen de argumenten aan. Schriftelijke bronnen omtrent de marken zijn er uit die eerste tijden weinig. De oudste, waar de z.g. markewil- lekeuren (d.i. de verordeningen der autonome gebieden, die marken of markten heetten) zijn die van Roden uit 1492, de jongste zijn uit de 19e eeuw. Ze bestrijken dus een tijdperk van 300 h 400 jaar, waarin het oud-Drentse boerenleven zichzelf banden heeft aangelegd, bedrijfsbe- perkingen, welke aan de hedendaagse crisismaatregelen doen denken, doch die in de praktijk des levens noodza kelijk bleken, wilde men zich op de duur handhaven met de van nature aanwezige hulpmiddelen. Het woord marke betekende oorspronkelijk grensland of grens en werd tenslotte bij overdracht grondgebied bin nen bepaalde grenzen. Men Vergelijke bv. het'Duitse Ost- marke (=0ostenrijk) met een landnaam als Denemarken. 2.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 3