Tri Drenthe kennen we marke in tweeërlei betekenis. Het is: 1. het territorium van een dorp of groep van dorpen en gehuchten, dat naar buiten in zekere zin een gesloten autonoom, geheel vormt; 2. dat deel van het onder 1 genoemde territorium, dat man de lig eigendom is der ingezetenen. De autonomiteit der marke blijkt o.a. üit het recht uit eigen vrije wil al die regelingen te treffen, die men in het algemeen belang nodig oordeelt, het z.g. recht van willekeur. Het Drentse Landrecht van 1492 noemt dit reeds 'een olt landrecht ende ghewonte in den lande van Drenthe" het stimuleert uitdrukkelijk in art. 1, dat elke marke haar vergadering mag houden ter regeling der interne aan gelegenheden, en alles mag doen ''des hem noet is in den lande ende in oeren merke". De groei der marke-instellingen is evenals die der marke territoria een ontwikkeling geweest, die overal vrijwel parallel heeft gelopen, doch lang niet altijd gelijktij dig. We mogen aannemen, dat alle getroffen maatregelen reacties zijn geweest op gevoelde misstanden, zoals trou wens nog onze hele huidige wetgeving daarvan de sporen draagt Aanvankelijk zal de schaarse bevolking in het wijde land '•'Lebensraum" in overvloed hebben gevonden en dus naar ei gen individuele of familiale behoeften hebben geput uit de opbrengsten van het om huis en nederzetting zich uit strekkend gebied. Maar bij het toenemen van het aantal inwoners ontstonden gemakkelijk botsingen met naburen en vreemden, vooral in dagen van nood. En zo kwam men tot de noodzaak van het afbakenen van grenzen: territoriale, die de eigen groep moesten beschermen tegen de vreemde ling; propriëtaire, welke binnen de groep aan ieders ei gendom paal en perk stelden. De territoriale grenzen waren aanvankelijk meer grenszo nes dan grenslijnen. Die van Drenthe zelf werden gevormd door eindeloze en vrijwel ontoegankelijke veenmoerassen; in 't klein kenden de Drentse marken gewoonlijk iets der gelijks. Het gevolg daarvan is, dat de huidige gemeente grenzen in Drente op vele plaatsen gevormd worden door beken. Aan landmeters met meetketting en andere precisie- instrumenten ontstond pas behoefte, toen de grensmoeras^- sen of andere wildernissen winstgevend werden als weide gebied of waarde kregen voor de turfgraverij. Zij hebben 3.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 4