toen in Drente een aanvullend net van niet-natuurlijke grenzen getraceerd, thans duidelijk te herkennen op de kaart als Amerikaans-aandoende rechte lijnen. Men zie tv. de Duits-Nederlandse grens in de gemeente Eramen of die tussen Drente en Groningen, de bekende Sems-linie van 1615. Gewoonlijk was de landmeter de vredestichter, die eeuwenoude conflicten bijlegde of langzamerhand deed uitdoven. Zo heeft er bv. ondanks de Sems-linie nog in 1654 een formele veldslag gewoed tussen de Drenten en de bekende Adriaen Geerts Wildervanck en zijn mannen,daar >fWildervanok had uit gaan breiden zonder fondament van scheiden tusschen Drenth en Muntendam. Hierom was het Landschap gram." In deze oorlog genoot de Groningse kolonist zelfs een tijdlang gratis logies in de toren van Rolde! En wat heeft het er niet menigmaal gespookt op de grenzen van Emmen-Barge en de Duitse Eemsdorpen! Nog in 1705 stelde de marke van Een (Norg) een nieuwe "militiewet" in, die algemene mobilisatie mogelijk maakte tegen de Friezen, welke de marlcegrenzen bedreigden! Van grenskwesties spreekt menig oud Drents stuk; aan een conflict van dien aard danken we zelfs de oudste oorkon de, waarin sprake is van een markeeen oorkonde van 1236, waarin een sloot als grens wordt aangewezen. Steeds is het in later tijd de overheid geweest, die de knoop tenslotte heeft doorgehakt en een op getuigenver klaringen getrokken landmetersgrens als definitief heeft aangewezen. Men heeft op de duur daarin berust, maar met wrok in het hart: trekt niet bij elke deling ieder der partijen aan 't kortste eind, naar hijzelf meent? En niet altijd is de zaak zo gemoedelijk opge vat als door de scheper van Borger, die in één der ver halen van Harm Tiesing van de z.g. zevenmarkscheiding (de verdeling van het Ellertsveld over de gemeenten Bor ger,- Rolde, Westerbork, Zweeloo, Sleen en Odoorn) ver telt: "Die scheiding (van onze marke) die lop van de zeuven- maarkscheiding op 't Ellertsveld aal maar lienrecht oet tuschen de heidvelden deur. Alles giet recht, tot krek hen bij oex'veld; daor is 'n bocht en as die d'r niet was, dan kunnen zij nog tien menuten gaons wieder gin kaant op. Dan hadden wij wal veertig bunder heidveld 4.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 5