maer, dat oes in vroeger bieden ontnaoderd 1) is. As oeze veurzaoten d'r nog maor ién schink 2) veur over had had den, dan hadd' er die ter tied *n laandmeter west, die *t heur d'r waer bij levern wol". De overlevering is voor de landmeters niet erg vleiend.In haar is al de teleurstelling, al de eeuwenlange vete en vijandschap der strijdende markebewoners gecondenseerd en als een demoniserende damp neergedaald op hun arme hoef den. God strafte hen voor het valselijk leggen der gren zen door hen over te leveren in de klauwen van de Boze. Als vurige spoken, "glende kaerels" dwalen ze bij nacht en ontij langs de door hen getrokken lijnen, op een hoorn blazend: "Ik gao recht oet" of angstig roepend: "liek liek!" De bekendste Drentse spokende landmeters vond men eertijds op de grenzen van Donderen en Ide (gem. Vries) en van Oostertesselen en Wachtum. De laatste, Lapögege heten, had ook de aangename gewoonte passerende rijtui gen om te werpen. Eén hunner is een historisch persoon, de griffier Ellents uit de 17e eeuw; hij spookt nog steeds op de door hem gelegde grens van Rolde en Borger. In de katholieke middeleeuwse tijd heeft een prediker,naar het schijnt, getracht de overal vlammende grensconflicten te doven door één ervan uit te werken tot een leerzame preek, de legende van Dove Pieter en Dove Waander. Tussen Zweeloo en Wezup was er nl. jaar en dag getwist over de ware gren3. Eindelijk zijn op een beëdigde verklaring van twee Wezuper boeren, Pieter en Waander, de markestenen geplaatst. Drie dagen later waren beiden potdoof, een goddelijke straf voor hun eigenbaatzuchtige meineed. En sinds heten die markestenen ten eeuwige dage als een waar schuwing voor de levenden: Dove Pieter en Dove Waander. Waar geen natuurlijke scheiding de grens aangaf, wees een boom dia aan, een z.g. bakenboom. Men kende ze echter meer in Overijssel dan in Drente. Hier leverde de bodem als on vergankelijk en vrijwel onverplaatsbaar grensteken de zwerf kei, die als markesteen nog op vele plaatsen wordt aange wezen. Op de bovengenoemde Severunarkscheiding en ook el ders verhief zich eens een forse eiken paal. Ook is er sprake van in de grond uitgestoken kruisen. De overleve ring houdt vol, dat eertijds eenmaal per jaar de leiders der marke grensinspectie hielden, vergezeld van de spes Patriae". Bij elk deugdelijk bevonden grensteken kregen de ze jongens van 14-16 jaar allen een flinke draai om de 1) ontstolen. 2) ham.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 6