langzamerhand opgedragen aan z.g. volmachten of gezwore nen, ook schutheerden of dijkrechters geheten, al naar het oudste of belangrijkste deel van hun taak of de wij ze (eed), waarop ze die aanvaarden. De marken zijn gescheiden. Maar de colleges van volmach tenleven nog en zijn nog van invloed in de Drentse dorps samenleving. Wie iets wil weten van hun huidige werking, verdiepe zich bv. in: Mr.A.Kleijn: De Marken in de ge meente Zweeloo sinds de markescheiding. - Assen 1946 Een zeer gedocumentearde kijk op de markevraagstukken in het algemeen en een rijke literatuuropgave vindt men ver der in: Mr.Dr.J.Linthorst Homan: Het ontstaan van de gemeenten in Drente - Haarlem 1934; Dr.A.F.W.Lunsingh MeyerDe rechtspositie van de eigen erfden in Drenthe - Assen 1934; Prof.Dr.I.H.Gosses: De organisatie van bestuur en rechtsspraak in de Landschap Drente - Groningen 1941. vooral boek II:De buur en de koter, en boek III: De gemeenten. Frof.Dr.B.H.Slicher van Bath: Mensch en Land in de Mid deleeuwen. Bijdrage tot een ge schiedenis der nederzetting in Oostelijk Nederland - 2 dln Assen 1944, Eigenlijke marken waren onbekend in de middeleeuwen en latere kolonies in Drente, zoals Ruinerwold, Nijeveen, Hoogeveen enz. Toch heeft zich daar een dorps bestuur ontwikkeld en zijn er willekeuren uitgevaardigd, die alleszins op die der marken gelijken. Hoever de be moeiingen der toenmalige overheid wel gingen in de kleine autonome staat, die marke heatte, blijkt o.a. uit regle menten op de begrafenissen, dat zelfs het aantal "volgers" vaststelde en het maal, dat mocht worden voorgezet. "En sal anders niet gespijsight worden op die tafel als rijsebreij en stockvis en gele erften, so deselve bint te krijgen", schreef Roswinkel zichzelf voor in 1744.™ En dan klagen wij thans soms over al te ver gaande or dening en reglementering van ons bestaanI Assen, Juli 1948. Dr.J.Naarding. 3.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 9