verkayelingsbureaux is hiervan de oorzaak, We willen buiten be schouwing laten of het mede een rol speelt, dat de totstandkoming van een betere ordening van het grondgebruik een landbouw belang is, terwijl de toewijzing van het benodigde personeel en zijn bezoldiging een aangelegenheid is van het Departement van Financiën. Onze taak dient te zijn de mogelijkheid te onderzoeken, of en door welke maatregelen onder de huidige omstandigheden productieverhoging mogelijk is. Reeds voor de oorlog is voorgesteld, dat aan de ruilverkave- lingsbureaux administratief personeel zou worden geplaatst. De Landmeetkundige Dienst bezit het in zekere zin ook. Immers, de gehele bijhouding van de grondadministratie geschiedt daar door de (administratieve) ambtenaren van de boekhouding en hypotheekbewaring. Op de ruilverkavelingsbureaux, waar men, zolang een ruilverkaveling in behandeling is een zelfstandige boek houding voert van het complex, wordt dit bijhoudingswerk niet verricht door administratieve, maar door technische ambtenaren, die dit administratieve werk verrichten naast de arbeid, waarvoor ze krachtens hun opleiding zijn bestemd. Waar de totale hoeveel heid administratieve arbeid een zodanige omvang heeft, dat hier werkgelegenheid te over is voor verscheidene administratieve ambtenaren, moet de tot heden gevolgde methode als niet effi ciënt worden aangemerkt, zolang er een tekort is aan technisch personeel. Bij de invoering van administratief personeel diene men niet een te scherpe grens te stellen, waar de taak van de ene groep eindigt en die van de andere begint. Zeker zou deze nieuwe groep ingeschakeld kunnen worden bij het berekenen van schat tingswaarden, het maken van overzichtskaarten en dergelijke werkzaamheden. Thans zijn er op de ruilverkavelingsbureaux „schrijvers" werk zaam, maar de organisatie maakt het momenteel onmogelijk om hiervan het volle profijt te trekken. Immers, wel kunnen zij het in zeer beperkte mate schrijvers aangesteld worden, maar zodra zij promotie wensen te maken (en wie wil dat niet?) dienen zij een cursus te volgen, die voor hun dagtaak in de praktijk slechts gedeeltelijk van belang is. Zij dienen hun praktische opleiding te ontvangen op een Bewaring en, wil men de mogelijkheid tot sla gen aan dit personeel niet geheel ontnemen, dan dient het één of meer dagen per week aldaar gedetacheerd te worden. Niet alleen gaan hierdoor arbeidsdagen voor het Ruilverkavelings bureau verloren, doch de opgedane kennis is slechts voor een ge ring deel nuttig aan te wenden bij hun dagelijkse taak. De examen eisen zijn niet in overeenstemming met hetgeen van hen verlangd wordt* Zo zou het voor deze groep zeker gewenst zijn, dat het gedeelte der stof, handelend over „Scheepsbewijzen", vervangen werd door: „enige kennis van de Ruilverkavelingswet" e. d. Zo de zaken thans staan kunnen deze eisen echter onmogelijk gewijzigd worden, want de voorschriften laten blijkbaar niet toe, 11

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 12