dat geslaagden voor het examen schrijver le klasse aan een ruilverkavelingsbureau werkzaam zijn. Wel een zeer ongewenste toestand! Onze bureaux ontvangen dus uitsluitend ongeschoold personeel, dat moet verdwijnen wanneer het een zekere scholing heeft ontvangen. Dit personeel moet dan ingeschoven worden in' een dienst, die er zich juist bij uitstek voor leent om zelf zijn aanvullend personeel op te leiden. Een andere consequentie is, dat de omvang van het administratief personeel steeds zeer be perkt zal blijven, hoogstens juist voldoende voor de algemene bureau-administratie, maar nimmer voor inschakeling in de ruilverkavelingsboekhouding. Reeds thans is er een grote behoefte aan administratief personeel bij de ruilverkavelingsbureaux, en deze bureaux moeten uitgebreid worden, willen ze enigermate aan de behoeften kunnen voldoen. Dan moet het ook mogelijk gemaakt worden door een administratieve groep in de formatie op te nemen en deze groep de normale promotiekansen te geven, welke bij alle administraties gelden. De gevolgen van het inschakelen van administratief personeel zijn duidelijk: er komt technisch personeel, waaraan zo'n grote be hoefte bestaat, vrij, waardoor het aantal technische ambtenaren dat in opleiding kan worden genomen voor het verrichten van metingen, kan worden uitgebreid. l) Een tweede mogelijkheid om productievermeerdering te be reiken, zien we in de vervanging van een landmeter als plaats- vervangend-deskundige door een technisch ambtenaar le klas. De leiding van een ruilverkaveling berust in feite bij een Land meter van het Kadaster, en dit is, naar in de praktijk bleek, vol komen juist en verantwoord. Voorts wordt voor iedere verkaveling eveneens een landmeter als plaatsvervangend-deskundige be noemd, Mag dit bij een zeer grote verkaveling verantwoord zijn, bij middelgrote en kleine verkavelingen is dit inefficiënt. De benoeming van een plaatsvervanger heeft zin, indien de betrok kene in staat is, bij een eventueel wegvallen van de deskundige zender stagnatie de leiding over te nemen. De plaatsvervanger moet dus volkomen op de hoogte zijn niet alleen van de mate, 12 x) Deze opvatting wordt blijkbaar gedeeld door verschillende Kamerleden. In het Voorlopig Verslag van Hoofdstuk XI der Rijksbegroting wordt m.b.t, deze materie het volgende geschreven: (bl. 6)Het uitblijven van verschillende hoogst noodzakelijke maatregelen ten aanzien van het grondgebruik, o.a. de ruilverkaveling, stelde deze (vele) leden teleur; op dit gebied hadden zij gaarne wat meer voortvarendheid gezien. Zij vroegen ook, of er wel voldoende landmeters zijn om de ruilverkavelings- werken in genoegzaam snel tempo te dóén geschiedenenzen (bl. 7) geen geld wordt beschikbaar gesteld aldus sommige leden voor land aanwinning; ruilverkaveling vindt geen voortgang bij gebrek aan landmeters. Het aantal technici van de cultuurtechnische dienst te velde wordt verminderd, (worden hier bedoeld de Technische Ambtenaren van het Kadaster? Red.) De weg van tal van bureauambtenaren naar de functie van landmeetkundige wordt versperd uit een oogpunt van bezuiniging enz

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 13