waarin het werk gevorderd is, maar ook van de moeilijkheden die er zijn en die zijn orzaak veelal vinden in bijzondere plaat selijke omstandigheden. Hij dient dus ter plaatse volkomen bekend te zijn. Hij dient zich derhalve behoorlijk in te werken in het object van zijn collega en zich van de verdere ontwikkeling bij voortduring op de hoogte te houden. Vat hij dus zijn taak op de juiste wijze op, maar verloopt het werk overigens geheel volgens de plannen", dan verspilt hij veel kostbare tijd, die zoveel nut tiger aan een nieuw object zou kunnen worden besteed. De natuur lijke gang van zaken dient dan ook te zijn, dat de technische afnbtenaar, die met de uitvoering te velde is belast en als zodanig het terrein met al zijn moeilijkheden door en door kent, als plaats vervanger optreedt bij ontstentenis van de leidende landmeter- deskundige. Het is derhalve wel mogelijk, zonder aan de nauwkeurigheid en doeltreffendheid van het werk afbreuk te doen, door organisa torische wijzigingen te komen tot een belangrijke productie verhoging. Een derde mogelijkheid voor opvoering van de productie wordt gevonden door samenwerking tussen de verschillende landmeet kundige bureaux. In alle plaatsen, waar een Ruilverkavelings bureau is gevestigd, bevindt zich een Bureau van de Landmeet kundige Dienst, en in de meeste plaatsen bovendien een Bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk. Van samenwerking is echter öf in het geheel niet óf slechts in zeer geringe mate sprake. Indien men in bepaalde jaargetijden, (wanneer aan de ruilverkavelingskantoren onder hoogspanning wordt gewerkt om op tijd del kavels uitgezet te krijgen), door een juiste coördinatie de beschikking kon krijgen over het personeel van bureaux, waar het werk kan worden geregeld minder afhankelijk van een be paald tijdstip, dan zou dit zeer toe te juichen zijn. Wil men het volle profijt halen uit de plaatselijk aanwezige aantallen amb tenaren, dan dient men zo spoedig mogelijk te komen tot het uit werken van richtlijnen hiervoor. Ook hier doet zich het niet be staan van een ,,Bedrijfsraad" als ernstig gemis gevoelen. Het wil mij voorkomen, dat ook de mogelijkheden van de mechanische-reproductie-methoden nog niet volledig worden benut. Inderdaad is dit een betrekkelijk nieuw terrein en men kan niet eisen dat onmiddellijk alle mogelijkheden toegepast worden. Toch zou het zijn nut hebben door een cqmmissie te laten nagaan, welke tijdwinst er door toepassing van de verschillende methoden gemaakt kan worden. Ook zou moeten worden aangedrongen op het beschikbaar stel len van credieten voor de aanschaffing van de nodige kantoor machines. Ieder ingewijde weet, dat aan een ruilverkavelings kantoor buitengewoon veel telwerk moet worden verricht. Het moest zeker niet mogelijk zijn dat een groot kantoor als bijv. Zwolle zelfs niet één telmachine bezit. Ook het feit, dat bepaalde 13

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 14