berekeningen steeds door een groot aantal ambtenaren tegelijker tijd verricht moeten worden maakt het noodzakelijk, dat een ruim aantal rekenmachines aanwezig is. Dat is niet op alle bureaux het geval met als gevolg: wederom niet noodzakelijk tijdverlies. Tenslotte wint men veel tijd indien te velde over goed geschoold hulppersoneel kan worden beschikt. Het meetarbeiders-vraagstuk is m. i. nog niet bevredigend opgelost en in dit Orgaan zal daar over zeker t.z.t. nog wel eens geschreven worden. Uit het bovenstaande moge blijken dat er verschillende moge lijkheden zijn om te geraken tot productieverhoging op het gebied van de ruilverkaveling, zonder dat het noodzakelijk is tot minder nauwkeurige werkmethoden over te gaan. Wij hopen dat de leiding bereid is, deze ernstig te onderzoeken en de resultaten van dat onderzoek bekend te maken. Bedrijfskaderfraining en plezier in kef werk Over arbeidslust en arbeidsvreugde is reeds zeer veel geschre ven. Het onderzoek is nog betrekkelijk jong. Maar het probleem wordt intens bestudeerd. Een buitengewoon interessant boek is op dit gebied Management and the worker" (1939) van Roethlisbergen en Dickson, welke schrijvers een 12-jarig onder zoek in Amerika behandelen. Dit werk behoort met Taylor's ,,Shopmanagement" misschien wel tot de belangrijkste studies over bedrijfsorganisatie. De uitgebreide literatuuropgave van Hoppock (diss. Columbia- universiteit: Robert Hoppock, Job satisfaction 1935) bevat alleen reeds een ganse bibliotheek. Een bewijs voor de belangrijkheid van het onderwerp is dit zeker! Dat zovelen de arbeidsvreugde van de' zakelijke kant bekeken in tegenstelling met de ietwat vage, wil men: filosofische wijze, waarop voornamelijk de Duitse schrijvers er aandacht aan be steedden - is een nog klemmender bewijs. Men zal bij het opvoeren van, de arbeidscapaciteit, welke im mers het zakelijke doel voor de bevordering van de arbeids vreugde is, moeten kiezen tussen de twee uitersten of wel een aanvaardbare middenweg moeten aanduiden. De uitersten zijn hier: gebieden of leiden. Discipline is onmisbaar. Zonder haar is elke samenwerking onmogelijk. Maar elke discipline, die overigens door de meeste mensen als een behoefte wordt aanvaard, zal moeten wortelen in rechtvaardige principes met een onpersoonlijk karakter. Discipline gelijk aan willekeur werkt de arbeidslust even zeer in de hand als een sterke verslapping van de (rechtvaardige) discipline. Twee uitspraken ondersteunen althans enigermate onze be doeling. De eerste is van de Amerikaan M. S. Viteles. Ze komt 14

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 15