lange arbeidstijden komen vrijwel niet meer voor. Het gebrek aan arbeidsvreugde is eerder oorzaak van vermoeidheid, dan dat om gekeerd de vermoeidheid oorzaak is van een gebrek aan arbeids vreugde en psysieke vermoeidheid is geen kwaad. Wél heeft een reeks van lange velddagen voor verscheidene T.A. een ongunstige invloed op hun initiatiefvermogen m.b.t. andere arbeid. Van de stap voor stap doorwerkende mechanisatie in ons dienstvak beleven we alleen maar genoegen, als men althans het ongeduld wegens te langzaam verdwijnende onvolkomenheden even uitschakelt. Met het loon is het anders gesteld. Arbeid heeft in onze samen leving meestal het bereiken Van een economisch resultaat tot doel. Zo sterk domineert daarbij het loon, dat men voor de grootste groep van arbeidenden de begrippen loonarbeider" en loon dienst" schiep. Dat de gedachte alleen aan een hoger loon veel van de energie, dus ook van het plezier in ons werk rooft, blijkt maar al te zeer uit de vele en felle brieven uit de hoek van de jongeren en dadelijk na geruchten over verminderde promotie kansen uit de ontmoediging in de correspondentie van de ouderen. Merkwaardig is wel, dat, blijkens de studies van Hersey het criterium hierbij meer gelegen is in een vergelijking met het loon van anderen, dan in de absolute hoogte. Onze waarnemingen bevestigen dit voor zover het de ambtenaren betreft. In de onderzoekingen van de Man wordt door bijna 40 der ondervraagden de druk van de bedrijfshiërachie als hoofdoorzaak van hun onlustgevoelens genoemd. In de openbare bedrijven zetelt dit kwaad het sterkst. Jacht naar winst heeft daar plaats gemaakt voor bureaucratie en een meer of minder despotisch bazen- systeem". De sterken hindert deze druk minder, maar bij velen is haat zonder uitzicht en tenslotte een toenemend minderwaar digheidsgevoel het gevolg. Het is dus wel een fctor waarop men steeds opnieuw de an- dacht moet vestigen, het is een kwaad, dat energiek bestreden moet worden, ook in de ambtenaarswereld. Niets heft zozeer op, als een vriendelijke, van waardering getuigende tegemoetkomend heid van de chefs, niets werkt zozeer de onlustgevoelens en de machteloosheid in de hand als een hautaine houding en het kwe ken van een kunstmatige grote afstand tussen leidinggevenden en uitvoerenden» Voor Amerika zijn het o.m. Hoppock, Hawthorne en Hersey, die serieus onderzochten, hoe men plezier in z'n werk kan krijgen en waarom bepaalde groepen dat plezier niet hebben, uit Enge land zijn vooral de diepgaande studies van de Industrial Health Research Board bekend geworden. De statistische gegevens laten zien, dat de onderzochte Ame rikanen en Duitsers (57 personen gedurende 40.000 uren: vgL R. B. Hersey, Seele und gefühl des Arbeiters 1935) gedurende 17

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 18